Avrupa'da ırkçılık ve Türk düşmanlığı diz boyu

Çek Cumhuriyeti'ndeki 'Kemikli Kilise'de insan kemikleri dekorasyon aracı olarak kullanılıyor. Sakız Adası'ndaki Nea Moni Manastırı'nda, üzerinde 'Türklerin marifeti' yazan kafataslarının sergilendiği mekânla...

PRAG - Çek Cumhuriyeti'ndeki 'Kemikli Kilise'de insan kemikleri dekorasyon aracı olarak kullanılıyor. Sakız Adası'ndaki Nea Moni Manastırı'nda, üzerinde 'Türklerin marifeti' yazan kafataslarının sergilendiği mekânla benzerlik gösteren Kemikli Kilise'nin duvarında 'Türk askerinin gözünü oyan karga' tasviri de var.
Başkent Prag'ın 66 kilometre doğusunda ilk yerleşimin 10. yüzyıla dayandığı Sedlec'teki Kemikli Kilise'de yaklaşık 40 bin insan kemiğinden yapılan ürünler sergileniyor. Kilisenin sol tarafında ünlü Schwarzenberg ailesinin amblemindeki 'Türk'ün gözünü oyan karga' figürü kiliseyi ziyaret edenlerin tepkisini çekiyor. Figürdeki karganın 1591'de Raab Savaşı'nda Schwarzenberglerin Türkleri yenmelerini sembolize ettiği kiliseyi gezen turistlere rehberler tarafından anlatılıyor. Bu bilgi kiliseyle ilgili broşürde de yer aıyor.
Kiliseyi gezen İstanbullu diş hekimi Hakan Erdoğan kafataslarının çene ve diş yapısını incelediğini belirterek, "İskeletlerin büyük bölümünün gençlere ait olduğunu sanıyorum. Bunlar büyük ihtimalle savaşta ölen Türk askerlere ait kemikler" dedi.
Bu arada Sakız'daki Nea Moni Manastırı'nda sergilenen kafataslarının kaldırılması için girişimler sürüyor. İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç ve Çeşme Otelciler Birliği Başkanı Veysi Öncel bu hafta Fener Rum Patrikhanesi'ne giderek kaftaslarının kaldırılmasını isteyecek.