'Avrupa'da petrol sıkıntısı yaşanıyor'

Boğazlar'daki tanker trafiği sıkışıklığının dünyada petrol sıkıntısına yol açtığı haberini Britanya'nın Financial Times gazetesi de duyurdu.

LONDRA - Boğazlar'daki tanker trafiği sıkışıklığının dünyada petrol sıkıntısına yol açtığı haberini Britanya'nın Financial Times gazetesi de duyurdu. Gazetenin dünkü sayısında yayımlanan 'Boğaz'daki tanker trafiği sıkışıklığı, ham petrol sıkıntısına yol açıyor' başlıklı haberine göre Türkiye'nin aldığı güvenlik önlemleri ve kötü hava, İstanbul ve Çanakkale boğazlarından petrol taşıyan Rus tankerlerinin gecikmesine yol açtığı için Akdeniz rafinerilerinde ham petrol sıkıntısı yaşanıyor.
Habere göre, alınan önlemler yüzünden İspanya, İtalya, Fransa ve Almanya'daki rafinerilerine petrol alan bazı büyük petrol şirketlerinin tankerlerinin Boğazlar'dan geçişi 20-25 gün kadar gecikirken, bekleyen tankerlere günde 50 bin dolar ödeme yapılması yüzünden kapasitede düşme meydana geldi.
Hatta Rus petrol üreticilerinin, dolu tanker depolarını boşaltıp Karadeniz üzerinden tanker sevkıyatını sürdüremedikleri için, bir boru hattını da kapatmak zorunda kaldıkları kaydedildi.
Gazeteye konuşan İspanya'daki bir rafineri yetkilisi, "Boğazlar'daki sorun bizi çok zorluyor. Eğer çok uzun gecikmeler olursa, tüm bir rafineri sistemi sorun yaşıyor. Büyük olasılıkla daha pahalı olan ve rafineri sistemi için daha az uygun başka bir petrol kargosu bulmak için mecburen spot piyasasına başvurmak zorunda kalıyoruz" diye konuştu.
Haberde şu ifadeler yer aldı: "Boğazlar'daki tıkanıklık rafinerilerin artık Rus petrolü yerine Irak petrolüne bel bağlayamayacakları gerçeğiyle birleşti. Irak'taki Kerkük petrolleri, Rusya'nın Ural petrolü ile benzeşiyor. Ancak Boğazlar'dan tankerlerle taşınan petrole alternatif olabilecek Kerkük petrolü de, sabotajlar nedeniyle bir türlü boru hattından Ceyhan'a taşınamıyor.
Bazı Avrupalı petrol şirketleri ve diplomatları ise Türkiye'nin dev tankerlerin Boğaz'dan gece geçmesine izin vermeme kararının altında, ülkelerinde daha kazançlı alternatif bir boru hattı kurulması ve Bakü-Ceyhan boru hattının inşaatını hızlandırma isteğinin yattığını iddia ediyor." (Dış Haberler)