Avrupa'dan daha kolay vize istedik

AB ile Türkiye'nin örgütlü sivil toplum temsilcilerini bir araya getiren 'Türkiye-AB Karma İstişare Komiteleri (KİK) Toplantısı'ndan, 'Daha kolay vize talebi' çıktı.
Haber: ARZU ÇETİK / Arşivi

İZMİR - AB ile Türkiye'nin örgütlü sivil toplum temsilcilerini bir araya getiren 'Türkiye-AB Karma İstişare Komiteleri (KİK) Toplantısı'ndan, 'Daha kolay vize talebi' çıktı.
TOBB AB Uyum Komisyonu Başkan Yardımcısı Nedim Kalpaklıoğlu, 28-29 Kasım'da Brüksel'de yapılan toplantıdan çıkan ortak sonuç bildirisini açıkladı. Kalpaklıoğlu, yayımlanan ortak bildiride, "AB ve Türkiye'deki sivil toplum aktörleri arasındaki diyalog ve işbirliğini güçlendirmek sürekli temas, karşılıklı değişim ve düzenli ziyaretlerle mümkündür. Bu nedenle AB, sivil ve sosyal diyalogla ilgili faaliyetlerde bulunan iş dünyası, sendikalar, üniversiteler, kültür ve sanat örgütleri ve medyayı da içeren örgütlü sivil toplum temsilcilerine daha kolay vize vermelidir" denildiğini söyledi.
Vize konusunda yeni bir rapor hazırlanacağını belirten Kalpaklıoğlu, "Türklere özel vizelendirme konusunun iyileştirmesine yönelik teklif vereceğiz. KİK çalışma yapacak. Rapor Avrupa Parlamentosu'na (AP) kadar gidecek. Vize konusunda büyük bir açılım yaşandı. Avrupa'nın ayıbı ortaya çıktı. Avrupa vatandaşları vize kuyruklarına girmezken, partnerleri gördükleri Türkler vize kuyruğunda saatlerce bekliyor. Bunun çok büyük bir haksızlık olduğunu gördüler" dedi.
KİK toplantısına, AB'nin genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu eşbaşkanları Aydın Dumanoğlu ve Joost Lagendijk, Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi temsilcileri, TOBB, Türk-İş, DİSK, Ziraat Odaları, KESK, Kamu-Sen temsilcileri katıldı.


    http://www.radikal.com.tr/7653417653410

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.