Avrupa'dan 'diyalog' çağrısı

Avrupa Konseyi (AK) Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, Gezi Parkı olayları sonrası taraflara diyalog çağrısında bulundu. Türkiye ’deki gelişmeleri yakından izlediğini, şiddetin tırmandırılmasının önlenmesi gerektiğini ifade eden Jagland, şöyle dedi: “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) toplantı özgürlüğü ve kısıtlamalarıyla ilgili yasal olarak bağlayıcılığı bulunan hükümlerini hatırlamak önemlidir. Bu hakkın kesin ve mutlak olmadığı doğrudur, lakin her demokratik toplumda kısıtlamalar yasal olarak belirlenmiş ve belirtilmiş olmalıdır. Otoriteler vatandaşların güvenini ve huzurunu güvence altına almak için gösterilerle ilgili uygun tedbirleri almak zorundadır. Güvenlik güçlerinin güç kullanarak müdahale ettikleri durumlarda bu güç ancak gerekli olduğu durumlarda ve orantılı şekilde olmalıdır. Örneğin birçok davada hastane gibi kapalı alanlarda biber gazı kullanımı orantısız güç olarak değerlendirilmiştir.” 

Bağış’tan yanıt 
Jagland’ın bu açıklamasına AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’tan yanıt geldi. Yetki sınırlarını aşan polisler hakkında tahkikat başlatıldığını hatırlatan Bağış, “Türkiye’yi diyaloğa davet edenlerin, devam eden diyaloğu görmemesi çok düşündürücü. Batı medyası tek taraflı yayın yaptığı için onun etkisi altında kalıyorlar ama biz kendilerine izah etmeye devam edeceğiz” dedi.  PARİS/ ANKARA / DHA/ AA


  http://www.radikal.com.tr/113805711380571

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - momentum

  Sayın Thorbjorn Jagland, toplantı ve gösteriler konusunda söylediklerinize katılıyoruz. Zaten çok bilinmeyen şeyler değil, her orta sınıf demokraside iyi-kötü kavranmış şeyler bunlar. Ama siz bizdeki sol'un ideoloji ve eylem tarihini bilmiyorsunuz. Onları, Bükreş parlamento binası önünde ellerinde karton dövizler taşıyan emeklilerin protestolarıyla falan karıştırıyorsunuz. Bizimkiler öyle toplantı, gösteri yürüyüşü falan anlamaz. Onlara göre her hareket bir ayaklanma provasıdır. Her sabah "Bugün devrim olur mu" diye uyanırlar. Hava durumu devrime müsait mi onu kontrol ederler. Üç nesil ve kırk yıldır bir devrim yapamamanın sıkıntısıyla doludurlar. Etraftaki her hareketten gaza gelir, kendine pay çıkarırlar (bakınız: Arap Baharı). Hayatları birbirlerine Ekim Devrim'ini, Paris Komün'ünü, Che'yi, Fidel'i kıraat ederek geçmiştir. Ve bütün bunlara rağmen devrim bir yana yaşadıkları ülkede halkın % 70'inin muhafazakar sağcılaşmasının öfkesi ile dolmuşlardır. Şu an patlayan, bu biriken öfke. Biz ikiye bölünmüşüz, siz de gelmiş, toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanunu ağzı ile naif dersler veriyorsunuz.