Avrupa'dan gelecek PKK'lılar: Pişmanlık yasasından faydalanmayacağız

Kendilerine "Barış Grubu Elçileri" adını veren ve Avrupa'da siyasi mülteci olarak bulunan 15 kişilik grup, Brüksel'deki Uluslararası Basın Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenledi

.10'u kadın 15 kişilik grup, seyahat belgeleri verilmediği için Türkiye'ye dönüşlerini ertelemek zorunda kaldıklarını ve barış sürecinin proveke edildiğini belirttiler.

Türkiye'ye gelişleri ertelenen 15 PKK'lı Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir basın toplantısı düzenleyerek, pişmanlık yasasından faydalanmayı düşünmediklerini, Türkiye'ye dönüşlerinin iptal edilmediğini sadece ertelendiğini söylediler.Grup adına konuşan İsmet Kem, "Hükümet ve devlet yetkilileri, grubumuzun Türkiye'ye gidişini engelleyici açıklamalar yapmıştır. İlgili merciiler de seyahat belgelerini bizlere vermemişlerdir. Biz de Türkiye'ye gidişimizi, istemediğimiz halde erteleme kararı aldık" dedi.Amaçlarının pişmanlık yasasından faydalanmak olmadığını söyleyen grup üyeleri "Türk devlet yetkililerinin ve tüm barışseverlerin attığımız bu adımlar karşısında gereken sorumlulukla hareket edeceklerine inanıyoruz" açıklamasında bulundu.Grup üyelerinin isimleri şunlar: Arif Dırık, Ayten Kaplan, Baki Uludağ, Halime Gökçen, Hasan Akbaba, Hikmet Çetin, Hikmet Karahan, İsmet Kem, M. Cevat Akın, Mahmut Erol, M. Sait Yıldırım, Muazzez Kaya, Ummuhan Sürmeli, Veli Tekin, Vesile Yüksel.

'TESLİMİYET OLARAK ALGILANMAMALI'

Kendilerine "Avrupa Barış ve Demokratik Çözüm Grubu" adını veren grup, Belçika'nın başkenti Brüksel'de basın toplantısı düzenledi. Grup adına İsmet Kem ve Vesile Yüksel tarafından yapılan açıklamada, geliş kararının bölücübaşı Öcalan'ın çağrısı üzerine alındığını açıkladı.

Grup, Türkiye'ye gelişin çözüm amaçlı ve tamamen barışa katkı amaçlı yapıldığını öne sürüldü. Grup sözcüleri bunun herhangi bir 'teslimiyet' olarak algılanmaması gerektiğini iddia etti. Bu gelişin şimdilik ertelendiğini söyleyen grup sözcüleri, "Barış umutlarına ve özgürce birlikte yaşama arayışına' en kısa zamanda cevap beklediklerini, hükümet tarafından tıkandığını öne sürdükleri sürecin tekrar açılmasını istediklerini belirttiler. Grup sözcüleri, başta hükümet olmak üzere toplumun tüm kesimlerinden 'cesur ve iradeli' bir davranış beklediklerini sözlerine ekledi.