Avrupa'dan zorunlu din dersi uyarısı

Avrupa Konseyi, Türkiye'den kimliklerdeki 'Dini' ibaresinin çıkarılmasını istedi. Konsey, zorunlu din dersi uygulamasına da son verilmesini talep etti.
Haber: GÜVEN ÖZALP / Arşivi

BRÜKSEL - Avrupa Konseyi (AK) Türkiye'den nüfus cüzdanlarındaki din ibaresini çıkarmasını ve okullardaki zorunlu din dersi uygulamasından vazgeçmesini istedi. AK bünyesinde faaliyet gösteren Irkçılıkla ve Ayırımcılıkla Mücadele Komitesi (ECRI) tarafından hazırlanan, 'Türkiye'de Irkçılık ve Ayrımcılık' konulu raporda yer alan bu taleplere Türk hükümeti herhangi bir itirazda bulunmadı. Türkiye'nin önümüzdeki dönemde bu alanda adım atmak zorunda kalacağı belirtiliyor.
Türkiye'de nüfus cüzdanlarında 'din' ibaresinin yer almasının zorunlu olduğuna dikkat çeken ECRI raporunda bu yaklaşıma son verilmesi gerektiği belirtildi. Rapor, bu ibarenin çıkarılmasını sağlayan bir mekanizmanın en kısa sürede devreye sokulmasını istedi. Nüfus cüzdanlarındaki din ibaresi uygulamasına Avrupa Birliği ülkelerinde rastlanmıyor.
'AB'ye de yansır'
Bu konuda geçtiğimiz yıllarda Yunanistan'da ciddi tartışmalar yaşanmış ve Yunanistan bu uygulamaya son vermek zorunda kalmıştı. AK kaynakları bu istemin, AB belgelerine yansıtılmasına kesin gözüyle bakıyor.
ECRI'den bir başka önemli talep de AB belgelerinde sıkça bahsedilen zorunlu din dersi uygulaması konusunda geldi. ECRI, din dersinin zorunlu olmaktan çıkarılmasını istedi. Raporda "Eğer bu ders, belirli bir dinin öğretisi niteliğinde, esas olarak İslam'ı öğretmeyi hedefliyorsa, çocukların ve ebeveynlerinin dini özgürlüklerini korumanın gereği zorunlu olmaktan çıkarılmalıdır" denildi.
Bugün yayımlanacak olan raporda yer alan iki talebe Türk hükümetinden itiraz gelmedi. AB kaynakları önümüzdeki dönemde Türkiye'nin bu konuda adım atması gerekeceğinin altını çiziyorlar.
Türk hükümeti, rapora ilişkin eleştirilerini iki noktaya odakladı. Bunlar, raporda PKK terörü ile mücadelenin 'silahlı ihtilaf' olarak tanımlanması ve Türkiye'de Yahudi düşmanlığı bulunduğuna dair ifadelerin yer almasıydı.


    http://www.radikal.com.tr/7379857379850

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.