Avrupa'nın derdi bambaşka

İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülsün Sağlamer, üniversitelerin geleceği açısından Avrupa ile Türkiye'nin bugünkü gündemleri arasındaki farklara dikkat çekerek hükümeti eleştirdi.

İSTANBUL - İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülsün Sağlamer, üniversitelerin geleceği açısından Avrupa ile Türkiye'nin bugünkü gündemleri arasındaki farklara dikkat çekerek hükümeti eleştirdi.
Avrupa üniversiteleri, 2020'de Amerikan üniversitelerinin önderliğine karşı güç oluşturabilmek için Belçika Liege'de nisan ayında toplandı. Toplantıya Türkiye'den konuşmacı olarak katılan tek rektör, Gülsün Sağlamer oldu. Sağlamer, "Avrupa üniversiteleri 2020 yılında Amerika'daki üniversitelerin önderliğine karşı güç oluşturmak istiyor. Avrupa'daki üniversiteler kaynak ve özerklik olarak Türkiye ile mukayese bile edilemez. Yine de daha fazla kaynak ve özerklik istiyorlar. Avrupa'da yurtiçi milli hasıladan araştırmaya yüzde 2.8 pay ayrılıyor. Bizde yüzde 0.6. Hükümet gayret sarfedeceğine yasa yapıyor. Oysa gündem 'gelişme için ne yapılmalı' maddeleriyle doldurulmalı" dedi. Sağlamer, "Avrupa üniversiteleri araştırma geliştirme projeleri çalışırken, biz YÖK Kanunu ile uğraşıyoruz. Bu konuda hazırladığım raporu Başbakan'a sundum. Beklentilerimiz büyüktü ama çıka çıka 12 maddelik YÖK Yasası çıktı" diye konuştu.