Avşa Adası deniz suyu satacak

Türkiye'nin metropolleri, kuraklık tehdidini çevrelerindeki akarsuları sünger gibi emerek geçiştirirken Marmara'nın Avşa Adası başka bir çözüm yolunun peşinde. Avşa Belediyesi, 2008 yılından itibaren deniz suyundan içme suyu üretecek.

BALIKESİR - Türkiye'nin metropolleri, kuraklık tehdidini çevrelerindeki akarsuları sünger gibi emerek geçiştirirken Marmara'nın Avşa Adası başka bir çözüm yolunun peşinde. Avşa Belediyesi, 2008 yılından itibaren deniz suyundan içme suyu üretecek.
Balıkesir'in Marmara ilçesine bağlı adanın belediye başkanı Cevdet Çağlar iddialı: "1 saniyede 46 litre su üreteceğiz, kapasite 110 litreye kadar çıkabilecek. Herkesin gözü bizim üzerimizde. Avşa, denizden içme suyuna 2008'de kavuşacak. Hatta su sıkıntısı çeken komşu adalarımıza bile su vermeyi düşünüyoruz. Projeyle adanın yeraltı suları, yeşili artacak, bunun güzelliği adadaki birçok şeye yansıyacak."
'Türkiye'de bir ilk' olacaklarını belirten Çağlar, deniz suyundan içme suyu edinme fikrini bir Kuveyt gezisi sonrasında benimsemiş. 'Küresel ısınma' haberleri de bu fikrin hayata geçmesini çabuklaştırmış:
"Yeraltı suları çekiliyor. Zaten su sıkıntısı çekilen adada bu gidişle bir kaşık su bulamayacak hale geleceğiz. Bu korkumuz bizi yeni projelere itti. Bu projeyi Türkiye'de ilk defa Avşa'da gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Üretilen suyumuz içme suyu kalitesinde olacak. Sağlık Bakanlığı'ndan izin alarak pet şişe üretimi bile yapabiliriz. İller Bankası'yla belediyemizin ortak çalışması olacak."
Proje yaklaşık 14 milyon YTL'ye mal olacak, yüzde 75'i İller Bankası'ndan, yüzde 25'i de yerel imkânlarla karşılanacak.
1 tonu 1 YTL
Peki proje şu anda ne aşamada? Başkan Çağlar'ın verdiği bilgiye göre, deniz suyu arıtma projesinin yeterlilik ihalesi yapıldı. İhaleye giren beş firma var. Firmalar projelerini İller Bankası'na verecek. 20 Ağustos'ta ihale yapılacak. Projenin ilk adımı olarak 150 kilometrelik isale hattı ve 3 bin tonluk iki adet su deposunu içeren bölümü 4 milyon YTL'ye tamamlanmış bile. Proje hayata geçirildiğinde, üretilecek 1 ton suyun maliyeti 1 YTL olacak.
Bodrum'da da çalışma var
Denizden içme suyu üretme konusunda Bodrum'un Yalıkavak Belde Belediyesi de ABD'lilerle çalışma yürütüyor. Proje bitince 30 yıldır susuzluk çeken Bodrum'da 10 bin aboneye, metreküpü 1.1-1.5 YTL yerine 60 YKr'den su verilebilecek. (Radikal, aa)