Avukat dayanışması: Ya onları bırakın ya da bizi alın

Avukat dayanışması: Ya onları bırakın ya da bizi alın
Avukat dayanışması: Ya onları bırakın ya da bizi alın
İstanbul Adliyesi önünde toplanan bir grup avukat DHKP/C'ye yönelik olarak düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda yaşanan yasa ihlallerini protesto ettiler.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

İSTANBUL - Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önünde bir araya gelen Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Merkezi, Kartal Hukukçular Derneği, Özgürlükçü Hukukçular Derneği, Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı, Çağdaş Avukatlar Grubu ve Katılımcı Avukatlar Grubu üyesi bir grup avukat, Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesiyle görevli İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğince, terör örgütü DHKP/C'ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 15'i avukat onlarca kişiningözaltına alınması ve hukuk bürolarında polislerce arama yapılması nedeniyle ortak bir basın açıklaması yaptı. Açıklamaya CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur da katıldı.

''Gözaltılar serbest bırakılsın'' ve ''Savunmaya karşı polis terörü devam ediyor'' pankartları açan avukat grubu adına ilk olarak konuşan avukat Behiç Aşçı, 16 avukat arkadaşının gözaltına alındığı bilgisini aldıklarını ve bu duruma şaşırmadıklarını ifade ederek, ''Biz moral olarak yıkılmadık, üzülmedik. Sadece öfkemiz ve kinimiz arttı. Bunu da zaten pratikte göstereceğiz'' dedi. Ortak basın açıklamasını okuyan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Sekreteri Hüseyin Aslan, hukuk tanımayan uygulamaların bir düşman ceza hukuku olduğunu ve saldırıların toplumsal muhalefeti hukuki açıdan savunmasız bırakmak için özel olarak avukatlara yöneltildiğini öne sürdü.

 'YA ONLARI BIRAKIN YA DA BİZİ DE ALIN'


Aramaların hukuksuz olduğunu ve meslektaşlarının ancak hakim kararıyla incelenmesi gereken dava dosyalarına el konulduğunu aktaran Aslan, ''Hiçbir baskı ve saldırı, toplumsal muhalefetin avukatlığını yapmamıza engel olamayacaktır. Toplumsal muhalefetin avukatlığını yapan üyelerimiz ve meslektaşlarımız yalnız değillerdir. Toplumsal muhalefet bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da avukatsız kalmayacaktır'' dedi. Özgürlükçü Hukukçular Derneği Başkanı Fırat Epözdemir de, avukatların gözaltına alınması sürecinin devam ettiğini ve bu durumu hiç bir şekilde kabul etmediklerini belirterek, ''Savunmadan elinizi çekin. 'Savunmayı savunmasız bırakmayın' diyoruz. Ya onları serbest bırakın ya da bizi de gözaltına alın'' ifadelerini kullandı.CHP'Lİ ONUR: BU YANLIŞTAN DÖNÜLSÜN

Kısa bir açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur ise, gözaltına alınan avukatların tutuklu öğrencileri savunmaya çalıştıklarını ve tutuklu öğrencilerin yoksul ailelerine çocuklarını savunma fırsatı verdiklerini kaydederek, ''Bu yapılan çok büyük haksızlık. Bu avukat arkadaşlarımız gerçekten adından da anlaşılacağı gibi halkın hukuk bürosunun, halkın avukatlarıdır. Bu yanlıştan biran önce dönülmesini istiyoruz'' dedi. Onur, muhalif kesime yapılan baskı ve şiddetin, artık bardağın taşmasının ötesinde, şelaleler halinde Türkiye 'yi felakete sürüklediğini gördüklerini ve bu duruma çok üzüldüğünü söyledi.

Avukatlardan Bahri Belen ile son seçimlerde İstanbul Barosu Başkan adaylarından olan Filiz Kerestecioğlu da, birer açıklama yaparak, meslektaşlarının gözaltına alınmasını kınadılar. Avukatlar, arkadaşlarının bir an önce serbest bırakılmasını talep ettiler. Bu arada, haksız yere işten çıkarıldıkları gerekçesiyle yaptıkları kimi eylemlerle gündeme gelen Hey Tekstil işçileri de, adliyenin önüne gelerek avukatlara destek verdi. Yapılan açıklamaların ardından avukatlar, operasyon kapsamında arama yapılan Okmeydanı'ndaki Halkın Hukuk Bürosu'na doğru, sloganlar atarak yürüyüşe geçti.
Bu arada, Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şubesi üyesi bir grup avukat da, İzmir Adliye Sarayı önünde, operasyon kapsamında derneğin İstanbul ve Ankara şubelerinde yapılan aramalar ve gözaltılara yönelik basın açıklaması yaptı.
Derneğin İzmir Şube Sekreteri Nergiz Tuba Aslan, gözaltıların yasal olmadığını söyleyerek, “Toplumsal muhalefet, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da avukatsız kalmayacaktır” dedi.


EŞZAMANLI OPERASYONLAR

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin talimatı sonrasında İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleriyle Çevik Kuvvet ve Özel Harekat polisleri, sabah saatlerinde Şark Kahvesi, Şişli ve Mecidiyeköy'ün de bulunduğu bazı adreslere baskın yapmış, helikopter desteğinde yapılan eş zamanlı operasyonlarda, Çağdaş Hukukçular Derneği üyeleri ve Halkın Hukuk Bürosu'nda çalışan 15 avukatın da bulunduğu onlarca kişi gözaltına alınmıştı.
Operasyon, İstanbul, Ankara ve İzmir'in de bulunduğu 7 ilde eş zamanlı olarak yapılırken, polis ekiplerinin, Şark Kahvesi bölgesindeki bazı adreslerde aramaları sürüyor.