Avukat gözaltılarına avukat boykotu

Avukat gözaltılarına avukat boykotu
Avukat gözaltılarına avukat boykotu
Ankara'da ÇHD üyesi avukatlara yönelik arama kararlarında isimlerinin yazmaması nedeniyle baro avukatları işlemlere nezaret etmiyor. Savcılık arama kararını yine de uyguluyor.

Radikal.com.tr - Çağdaş Hukukçular Derneği üyelerine yönelik arama kararlarında, şüpheli avukatların isimlerinin yer almadığı öğrenildi. Arama kararında avukatlarının isimlerinin yer almaması nedeniyle Ankara Barosu avukatları, aramaya nezaret etmeyeceklerini bildirdi. Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), başlatılan operasyon kapsamında çok sayıda üyesinin gözaltına alınmasına yazılı açıklama yaparak tepki gösterdi.
ÇHD üyelerine yönelik başlatılan operasyonun Ankara ayağında, avukatlar Betül Kozağaçlı, Selçuk Kozağaçlı, Özgür Yılmaz’ın ev ve iş yerlerinde arama yapılıyor. Arama kararında şüpheli avukatlarının isimlerinin yer alamaması nedeniyle, Ankara Barosu avukatları kararının hukuksuz olduğunu açıklayarak nezaret etmeyeceklerini bildirdi. Ancak, Savcılık arama işlemini yaptıracağını ifade etti.

 

 

 

 SERT TEPKİ

ÇHD, sabah saatlerinde başlatılan operasyon kapsamında, Dernek Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile çok sayıda avukatı hakkında gözaltı kararı alınmasına yazılı bir açıklama yaparak tepki gösterdi. Açıklamada Türkiye ’de keyfi tutuklamaların yaşandığının altı çizilerek, “Düşman ceza hukukunu uygulamaya koyan siyasi iktidar toplumsal muhalefeti hukuki açıdan savunmasız bırakmak için saldırıları da özel olarak uygulamaktadır” denildi.

 

 "POLİS 'İPİNİZİ ÇEKECEĞİZ' DEDİ"

Açıklamada avukatlarının evleri ve bürolarının kapılarının polislerce kırılarak girildiği kaydedilerek, şöyle denildi: “Bu sabaha karşı Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul ve Ankara şubeleri ile Halkın Hukuk Bürosu ve bir çok avukatın evleri ve büroları polislerce kapılar kırılarak basılmıştır. Ev ve bürolarında sabah 04.00 ten itibaren arama ve gözaltı işlemleri başlamıştır. Geçtiğimiz günlerde Ankara’da müdafilik yapan ÇHD Genel Merkez yöneticisi avukat meslektaşımız da ajans araması sırasında bir polis görevlisi tarafından ‘siz de göreceksiniz, sizin ipinizi çekeceğiniz’ denilerek tehdit edilmiştir.”

 

 

 


ÇHD açıklamasında, hiçbir baskı ve saldırının mesleklerini yapmasına engel olmayacağının da altı çizilerek, “Bizler Çağdaş Hukukçular Derneği olarak açıkça söylüyoruz; hiçbir baskı ve saldırı toplumsal muhalefetin avukatlığını yapmamıza engel olamayacaktır. Toplumsal muhalefetin avukatlığını yapan üyelerimiz ve meslektaşlarımız yalnız değillerdir. Bu yaşadıklarımız bizim için yeni değildir. Devletin baskıcı politikaları ile ilk defa karşılaşmıyoruz. Bizzat Derneğimiz tarihi süresince tanık olduğumuz 1980 cunta dönemi, 1990’lar Çiller ve Ağarlar dönemi, son olarak da 2000’ler ve AKP dönemi... Mesleğimize yönelik baskı ne kadar artarsa artsın ne kadar genişlerse genişlesin bu ülkede toplumsal muhalefetin ezilenlerin, devrimcilerin ve Kürtlerin avukatıyız” denildi. (Radikal)