Avukat Gülçin Çaylıgil yaşama veda etti

Avukat Gülçin Çaylıgil yaşama veda etti
Avukat Gülçin Çaylıgil yaşama veda etti

Deniz Gezmiş, Doğan Avcıoğlu, Uğur Mumcu

Türkiye'nin yakın tarihindeki çok sayıda muhalif kurum ve kişiyi savunan avukat Gülçin Çaylıgil yaşamını yitirdi.

BODRUM - Deniz Gezmiş ile arkadaşları Yusuf Aslan ve Mahir Çayan'ın da aralarında bulunduğu birçok kişinin avukatlığını yapan 88 yaşındaki Gülçin Çaylıgil, Muğla'nın Bodrum İlçesi'ndeki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.
Bodrum İlçesi Eski Çeşme Mahallesi'ndeki evinde yaklaşık 20 yıldır yaşamını sürdüren ünlü avukat Gülçin Çaylıgil, bugün sabah saatlerinde kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Çaylıgil'in cenazesi, Bodrum Devlet Hastanesi Morgu'na kaldırıldı.

 

Çaylıgil 88 yaşındaydı


Deniz subayları davası, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının İstanbul'daki davaları, Aydınlık, Madanoğlu, TKP, DİSK, 12 Eylül döneminde THKP-C ve Devrimci Sol gibi birçok davada savunma avukatlığı yapan Çaylıgil'in ölüm haberi, sevenlerini yasa boğdu. 1952 yılında avukatlığa başlayan Gülçin Çaylıgil, Adnan Benk, Harun Karadeniz, Vedat Günyol, Server Tanilli, Uğur Mumcu, Talat Turhan, Çetin Altan, Doğan Avcıoğlu ve Yalçın Küçük gibi birçok ünlü aydın, sanatçı ve siyasinin de avukatlığını yapmıştı. 
Gülçin Çaylıgil'in cenazesi, yarın Adliye Camii'nde ikindide düzenlenecek töreninin ardından Gümbet Karaburgaz Mezarlığı'nda toprağa verilecek. Çaylıgil için ayrıca Muğla Barosu Bodrum Temsilciliği tarafından yarın saat 15.00'te Bodrum Adliyesi'nde tören düzenlenecek. (Yaşar ANTER/DHA)