Avukat hukuk savaşını kazandı

Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Bodrum ilçesinde avukatlık yapan Cihan Çiçek, şifresini ele geçiren bilgisayar korsanlarının iki yıl önce bir bankanın internet şubesinden 50 bin TL parasını çekmesi üzerine başlattığı hukuk mücadelesini kazandı. Yerel mahkemenin Çiçek lehine verdiği kararı, Yargıtay da onadı. Çiçek, hesabından çekilen 50 bin TL’yi yasal faizleriyle birlikte 90 bin TL olarak geri aldı.
Bodrum’da yaşayan avukat Cihan Çiçek’in, bir bankanın Halikarnas Şubesi’ndeki hesabından 50 bin TL’nin 2007 Nisan’ında bilgisi dışında internet şubesi kanalıyla başka hesaplara aktarıldığını öğrendi. Yapılan araştırma sonucunda, Çiçek’in internet şifresini ele geçiren hackerların hesabını boşalttığı belirlendi. Çiçek, hesabından bilgisi dışında havale yapılarak çekilen paranın tarafına ödenmesi için banka yetkilileriyle görüştü, ancak, sonuç alamadı. Bunun üzerine Çiçek, noter aracılığıyla ihtarname çekti. Mahkeme geçen yıl, Çiçek lehine karar verdi. Bankanın avukatları kararı temyiz etti. Yargıtay 19’uncu Hukuk Dairesi de, bu hafta başında objektif yükümlülüğünü yerine getirmediği gerekçesiyle bankanın kusurlu olduğunu belirterek, yerel mahkemenin verdiği kararı onadı. Yargıtay’ın kararında, ‘İnternet üzerinden işlem yapılırken kullanılmayan güvenlik önlemleri nedeniyle müşterisinin sorumlu tutulamayacağı, bankanın bu önlemleri zorunlu hale getirmesinin gerekli olduğu, hesabı bloke etme imkânı var iken bunu yapmadığı, bankanın basiretli bir tacir gibi davranıp, işlemi fark eder etmez hesabı dondurmasının gerektiği’ vurgulandı. Çiçek, hesabından çekilen 50 bin TL’yi yasal faizleriyle birlikte 90 bin TL olarak geri aldı.
Bankanın şikâyeti üzerine harekete geçen polis, internette dolandırıcılık yapan Rus ve Ukraynalı hackerlarında bulunduğu 10 kişilik çeteyi beş ay sonra İstanbul’da yakalamış, zanlılar, tutuklanmıştı.