Avukat salona 'türbanla' girince duruşma ertelendi

Avukat salona 'türbanla' girince duruşma ertelendi
Avukat salona 'türbanla' girince duruşma ertelendi
SP lideri Mustafa Kamalak'ın eşi avukat Zübeyde Kamalak'ın duruşmaya türbanıyla girmesi üzerine, mahkeme yargılamayı erteledi.

ANKARA - Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak'ın eşi Avukat Zübeyde Kamalak'ın, Ankara Adliyesi'nde görülen bir davaya türbanıyla girmesi üzerine, mahkeme , "Danıştay 8. Dairesi, avukatların 'başı açık' görev yapmalarına dair düzenlemenin yürütmesini durdurmuş olsa da avukatların meslek kuralları ve kamu hizmeti yapmaları nedeniyle yargılamalara türbanlı giremeyecekleri" gerekçesiyle yargılamayı erteledi.

Ankara 2. Aile Mahkemesi'ndeki boşanma davasına Zübeyde Kamalak ile karşı taraf avukatı katıldı.

Hakim İlhan Kadıoğlu, Zübeyde Kamalak'ın türbanlı duruşmaya girdiğini tutanağa yazdırdı.

Duruşmada söz alan Zübeyde Kamalak, Danıştay 8. Dairesi'nin, Türkiye Barolar Birliği'nin (TBB) türbanlı avukatların "başı açık" görev yapmalarına dair düzenlemesinin yürütmesini durdurduğunu hatırlatarak, TBB'nin de 71 baroya gönderdiği genelge kapsamında duruşmalara kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

Hakim Kadıoğlu, duruşmaya son vererek, "Danıştay 8. Dairesi, avukatların 'başı açık' görev yapmalarına dair düzenlemenin yürütmesini durdurmuş olsa da avukatların meslek kuralları ve kamu hizmeti yapmaları nedeniyle yargılamalara türbanlı giremeyecekleri" gerekçesiyle duruşmayı erteledi.

"HAKİMLER UYMALI"
Zübeyde Kamalak, duruşma sonrasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, başı açık bir kadının boşanma davasına baktığını, ancak hakimin tavrının kendisini de müvekkilini de mağdur ettiğini söyledi.

Adalet Bakanlığı'nın konuyla ilgili soruşturma başlatması gerektiğini ifade eden Kamalak, Danıştay'ın avukatların duruşmalara "başları açık" girme şartını iptal kararının açık olduğunu kaydetti.

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak da Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Hukuk devletini, hukuk devleti yapan temel özellik, mahkeme kararlarına uyulmasıdır. Eğer bir ülkede mahkeme kararlarına uyulmuyorsa orada hukuk devleti yok demektir. Çünkü hukukun uygulanıp uygulanmadığını maddi ve objektif olarak gösterecek merci mahkemelerdir. Bu sebepledir ki Anayasamızın 138. maddesinin son fıkrasına göre yasama ve yürütme organları yargı kararlarına uymak zorundadır. İdare, yargı kararlarını geciktirmeksizin ve aynen uygulamak mecburiyetindedir. Buna uyması gereken hakimlerdir, çünkü ortada bir mahkeme kararı vardır." (aa)


  http://www.radikal.com.tr/112704211270424

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - noelon

  bir kaç gün önce afyon^daki alkol yasağını iptal eden hakimden sonra sürülecek bir hakim daha belli oldu... padişahımın türkiye'sinde böyle şeyler yapılır mı yahu... densizlik... baş tacı edecektin baş tacı...

  ADALET! - BirolKurt

  Bir ülkede adalet olacaksa, herkese olacak; özgürlük olacaksa herkese olacak, anlayış olacaksa herkese olacak! İsteyen türbanla, başörtüsüyle, isteyen mini etekle taytla gezer. Hem insanoğlunun bu farklı tutumlardan korkmasının sebebi nedir ki? Herkes aynı düşünse, hareket etse, nerede kaldı insanlık?

  Türban zulmü sona ermeli - huseyin366

  22. yüzyıldayız hala türban sorunu.

  İnsan - cem_ozgen

  sorun hakimlerimizin çoğunluğunun bu toplumun hakimi olamadığıdır,hakimlerimizin çoğunluğu devlet mi hukuk mu dendiğinde devletten yana taraf olduğu daha önce yapılan bir araştırmada tespit edilmiştir sorunun temeli de buradadır,2013 dunyasında hala yaşananlara bakın arkadaş Adalet bakanı hakimlerin eğitimleriyle ilgili göreve , hukukun gereğini yerine getirmeyen hakimle ilgili de HSYK göreve ...