Avukat, savcıyı eleştiremez mi?

Şemdinli davasının 8 müdahil avukatı hakkında, sanıkların tahliyesini isteyen savcı hakkındaki eleştirileri nedeniyle, Adalet Bakanlığı'nca soruşturmaya izni verildi.

VAN- Şemdinli davasının 8 müdahil avukatı hakkında, sanıkların tahliyesini isteyen savcı hakkındaki eleştirileri nedeniyle, Adalet Bakanlığı'nca soruşturmaya izni verildi.

Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu’nun Haziran ayındaki kararnamesiyle Van’dan Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na atanan Sezgin Kanmaz'ın, gitmeden önce Şemdinli davasının 8 müdahil avukatı hakkında Adalet Bakanlığı’ndan istediği soruşturma izni kabul edildi. Müdahil avukatları Van Barosu Başkanı Ayhan Çabuk ile Van Barosu’na kayıtlı avukatlar Murat Timur, Bekir Kaya, Kerem Akdoğan ve Cüneyt Caniş, Ankara Barosu’dan Selçuk Kozağaçlı ile İzmir Barosu avukatlarından Bahattin Özdemir ve Hakkari Barosu avukatlarından Mehmet Ekici'nin, Adalet Bakanlığı’nın verdiği izinle haklarında soruşturma başlatılacak.

Van 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ancak Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi’nin görevsizlik nedeniyle bozduğu Şemdinli davasının 13 Haziran’da Van’daki ilk duruşmasında Van Cumhuriyet Başsavcısı Yahya Akçadırcı tarafından Cumhuriyet Savcısı Sezgin Kanmaz görevlendirildi. Savcı Kanmaz, verdiği mütalasında Şemdinli sanıkları Astsubaylar Ali Kaya, Özcan İldeniz ve PKK itirafçısı Veysel Ateş hakkında, Yargıtay’ın görevsizlik kararına uyularak tahliyelerini istemişti.

Bunun üzerine de müdahil avukatlar bu mütalaya itiraz ederek Van 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne itiraz dilekçesi vermiş, bu dilekçe üzerine Savcı Kanmaz, eleştiri ve savunma sınırını aştığı gerekçesi ile şikayet ve soruşturma izni talabinde bulunmuştu.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturma izni talebine olumlu yanıt verilmesine neden olan avukatların dilekçesi şöyle: “Zaten tek dosyadan tefrik edilmiş davaların birleştirilmesinden sorun bulunmamaktadır. Sorun, yüksek mahkemenin birleştirmeden beklentisidir. Birleştirmenin sanık Veysel’in Askeri Mahkemede yargılanabilmesi için bir imkan olduğu hukuk dışı beklentisi bu ısrara yol açmaktadır. Bu tespiti yüksek mahkemenin rayından çıkarmaya çalıştığı yönde genişletmeye kalkarsanız, yüksek mahkemenin tamamen kavrama hatasına düştüğü, askeri suç kavramı üzeriden de değerlendirme yapılmalıdır. Van Cumhuriyet Başsavcılığı (Özel yetkili) ya önemli bir meslekte yetersizlik sorunu ile karşı karşıyadır, yahut talep ve işlemlerinde hukuku referans kabul etmekten vazgeçmiştir. Talebe özel savcı tayinini görevi suistimal derecesine varmış, tahliye talabini hukuk dışı buluyoruz ve adil yargılanma hakkını ihlali kabul ediyoruz.”

Bu ifadeler, Adalet Bakanlığı tarafından soruşturmayı gerektirir nitelikte değerlendirilirken, Van Barosu Başkanı Avukat Ayhan Çabuk, konuyla ilgili daha sonra açıklama yapacaklarını söyledi. Van Cumhuriyet Başsavcısı Yahya Akçadırcı ise soruşturmanın gizliliğinin muhafaza edilerek devam ettiğini söylemekle yetindi. (dha)