Avukat Sever bilgi hakkını 'zorla' edindi

Avukat Zikri Sever, ülkenin güvenlik ve ekonomisini bozacak gerekçeler dışında her isteyene bilgi alma hakkı veren Bilgi Edinme Yasası'nı uygulamayan Milli Eğitim Müdürlüğü'ne dava açtı ve kazandı.

İZMİR - Avukat Zikri Sever, ülkenin güvenlik ve ekonomisini bozacak gerekçeler dışında her isteyene bilgi alma hakkı veren Bilgi Edinme Yasası'nı uygulamayan Milli Eğitim Müdürlüğü'ne dava açtı ve kazandı. Yasa, mahkeme kararıyla uygulatılacak.
Sezer, yıllarca avukatlığını yaptığı İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü'ne açtığı davayla ilgili olarak şöyle konuştu:
"Hakkında sahte isimlerle yazıldığı ortaya çıkan iddialarla soruşturma açılıp görevden alınan müvekkilim adına açacağım davanın dilekçesini yazarken, bu soruşturma raporundaki bilgilere ihtiyacım var. Yasaya rağmen dosyanın kopyası verilmedi. Dava açtım ve kazandım. Bir hafta içinde itiraz hakları var. Ama bu, sonucu değiştirmiyor. Karar, yasayı uygulamayanlara karşı açılacak davalara emsal olacak."
Avukat Zikri Sever, yasayı uygulamadıkları gerekçesiyle Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan ile İlköğretim Müfettişleri Başkanı Seyfettin Yılmaz aleyhinde açtığı davanın ise sürdüğünü belirtti.


    http://www.radikal.com.tr/7458687458680

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.