Avukat Tanay'dan şikâyet: Doktor bana işkence yaptı

Avukat Tanay'dan şikâyet: Doktor bana işkence yaptı
Avukat Tanay'dan şikâyet: Doktor bana işkence yaptı
Tutuklu Avukat Taylan Tanay, gözaltındayken Haseki Hastanesi'ndeki doktorun işkenceye ortak olduğunu yazdı ve İstanbul Tabip Odası'ndan disiplin soruşturması talebinde bulundu

Bianet'ten Ayça Söylemez'in haberine göre, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şube Başkanı Taylan Tanay, gözaltındayken kendisinden zorla tükürük örneği alındığını söyleyerek, "maruz kaldığı işkenceye ortak olan doktor hakkında" İstanbul Tabip Odası'na şikayette bulundu.

18 Ocak'ta gözaltına alınan, 21 Ocak'ta tutuklanan ve Kocaeli 1 Nolu F Tipi Cezaevi'nde bulunan Avukat Tanay, Haseki Hastanesi'nde yaşadıklarını İstanbul Tabip Odası'na yazdığı dilekçede anlattı. Dilekçede, "Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde mesleğiyle bağdaşmayacak davranışlarda bulunan doktorun isminin tespit edilerek hakkında disiplin soruşturması açılması" talep edildi.
İki gün gözaltında kaldıktan sonra 20 Ocak'ta Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne sevk edilen Tanay, adliye öncesi çıkış raporu alınacağı gerekçesiyle Haseki Hastanesi'ne götürüldüğünü ifade etti: "Hastanenin acil giriş kapısının sağındaki bölüme alındım, odada beş polis vardı, bir de doktor vardı. Polis tükürük örneğimin alınacağını belirtti. Hakkımda yürütülen soruşturma kapsamında tükürük örneği alınmasını gerektiren bir suçlama olmadığını söyleyerek bunu kabul etmeyeceğimi söyledim.

Doktora da yapılanan hukuka aykırı olduğunu, kendisinin zorla örnek almasının da disiplin suçu oluşturacağını hatırlattım. Odadaki polislerden biri bu sırada kamerayla çekim yapmaya başladı. Polisler üzerime çıktı, başımı zorla arkaya çekip yüzüme bastırarak ağzımı açtılar. Doktor da elindeki pamuklu çubukla tükürük örneğimi aldı."

Tanay işkenceye maruz kaldığını, buna doktorun da ortak olduğunu yazdı ve doktorun isminin tespit edilerek soruşturulmasını istedi.

Yapılanın uygulmanın hukuka aykırı olduğunu belirten Avukat Ali Şafak, ise şunları söyledi: "Tükürük ve kan örneği alma gibi işlemler için ayrı mahkeme kararı verilmesi gerekir. Ancak TMK 10. madde ile görevli İstanbul 1 Nolu Hakimliği, arama-el koyma kararı içinde, tükürük örneği iznini de veriyor. İşlem en baştan hukuka aykırı. Ayrıca kan ve tükürük örneği alma kararına yasa gereği itiraz hakkımızı kullandık. Bu durumda üst mahkemenin kararı belli olana dek işlem yapılmaması gerekirdi ancak bu karar da beklenmedi, bir hukuksuzluk daha yapıldı."

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Üyesi Dr. Osman Öztürk de "Doktorun hastaya zorla bir işlem yapması, akıl hastalığı, bilinç kapalılığı ya da çocukluk durumu dışında, ki bu durumlar bile tartışmalıdır, hiçbir koşulda uygun değildir. Doktor hastaya rızası dışında, zorla hiçbir işlem uygulayamaz" dedi.

"İşlemin kanuni ya da hukuki olup olmaması fark etmez, zorla müdahale tıbbi etiğe aykırı" diyen Dr. Öztürk, dilekçenin işleme konularak bir soruşturmanın açılacağını düşündüğünü ifade etti.

Öztürk şöyle devam etti: "Doktor ya da değil bir sağlık görevlisi, değil bir avukata, ciddi bir insanlık suçu işlemiş birine ya da seri katil olduğu sabit birine bile zorla müdahale edemez. Kanunda zor kullanma yetkisinin verilmesi bir şey ifade etmez, tıp etiği ulusal kanunların üzerindedir." (Bianet)


  http://www.radikal.com.tr/1121609112160913

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yalancının o bıyıkları kopsunmu - velmas75

  Söyledikleriniz güvenilir olmasada anlattığınız gibiyse, Doktor zorla işlem yapmamış doktora işlem yapması için ortam hazırlanmış. Bireyin istemi dışında bir davranış sergilemiş. Kendisi mesleği gereği yapmamsı gerekirdi. Ancak sizin iddanız bana işkence yaptı! Tükürük örneği verip vermem hakkını sana veren yasaları iyi biliyorsun, Bunun bir insan hakkı olduğunu söylüyorsunda, bu yasaları çıkaranı hala neden faşistlikle suçluyorsun. Bu haklar size fazla geliyor..

  Yok Artık - darwin3416

  Bu ülkede gündem yaratmak için birileri öyle komplo teorileri kuruyor, artık böyle saçma sapan şeylere gülüp geçiyorum....

  Cabuk hirsiz ev sahibini sasirimis diye bir laf vardir - mlkr

  Ajit prop eylem haline donusturmus bu bir deney bulgu alma olayini. Polis ve Tib artik bilimsel verilerle calisiyor. Turkiye bu konuda cok yerlerde. Kisisel gocunmalar, kisisel ozgurlukler in kisa birsure icin askiya alinmasi bir suc supheleri olustugunda mesele olarak ortaya getirilebilr de bu zat-i muhterem ve cevresi icin kamu oyunda ciddi supheler olustu. Bu suphelerin giderilmesi icin bu tur tahlil yararli olacaksa buna kendisininde destek vermesi lazim.Ha ideolojiyi bilimselligin onune gecirmek, anarsist bireysel ozgurlugu toplumsal ozgurluklerin ustune cikarmak bir diye bir ajendan varsa o zaman gereksiz yaygaralarda koparirsin tabii.

  Yalan - keremtug

  Hiç aslı yok. Bu arkadaşın söylediği tamamen yalan.

  meslek ahlaki - ISIRGAN

  Doktor, polis, hakim, avukat, savci, gazeteci, ogretmen, ogrenci, miletvekili, imam, sihhi tesisatci, disci, avci, coban, noter, tercuman, hemsire, sofor sayin sayabildiginiz kadar meslek akhlaki yoksa, yaptigi ise saygisi olmadan sadece gecim derdiyle yapiyorsa meslek ahlaki olmaz. Olmaz cunku anne ve babadan baslayarak Turkiye deki insanlarin cogu hayatlarinin hicbir asamasinda mesleki ahlak ve durustluge sahit olmuyor Sonra sonuc ortada. Her yer vicik vicik pislikten insanin burnunun diregi kiriliyor.

  BİR DOKTOR - pispor

  asla hastasına karşı zorla bir eylemde bulunamaz,buna asla hakkıda yoktur.bu doktor acaba polis muhabirimi diye ben şüphedeyim.

  Yorum İçin Bilgi Gerek - sungun26

  Arkadaşımızın birisi güya yorum yapmı.Yaptığı yorumu şimdiye kadar 87 kişi beğenmemiş.Demekki umut var.Hala insanlarımız masumiyet karinesine inanıyor.Ama inandığı siyasi görüş uğruna karşısındaki insanları peşinen suçlu ilan edenler de var ne yazıkki.Geçen günlerde Diyarbakır'da bir genç öldü,pois ve Diyarbakır valisi"elinde patlayan bomba nedeniyle öldü,polise atacaktı ama başaramadı"dediler.Otopsi sonucunda ölüm nedeni araç ezmesi(görgü tanıkları panzer diyor)nedeniyle diyor.Avukatları peşinen suçlayan bu arkadaş şimdi de şunu diyecektir"Gösteri yerine neden gittin,evinde otursaydın"Ne zaman bu ülke insanları ortak acıda beraber bağırır işte o zaman demokrasi,insan hakları yurdumuza yerleşir.Avukatlara yönelik olan bu oaly,İstanbul Barosuna yapılan operasyon aslında turnosol kağıdı ama anlayana.