Avukat üfledi, hakim üflemedi!

Avukat üfledi, hakim üflemedi!
Avukat üfledi, hakim üflemedi!
Beyoğlu'nda bir hakim ve avukat çarpıştı. Alkol testi yapmak isteyen polise hakim Ö.F.Ö., 'dokunulmazlığı olduğunu' söyleyerek üflemeyeceğini söyledi. Avukat da duruma tepki göstererek üflemeyince iki sürücü karakola götürüldü.

Beyoğlu'nda 26 Eylül gece yarısı kendi otomobilleriyle ayrı ayrı seyreden bir hakim ve avukat çarpıştı. Polis, yaralamalı kaza olduğu için 2 sürücüye alkol testi yapmak istedi. Bir yandan kaza raporu tutan polis, sürücülere alkolmetreye üflemelerini söyledi. Ancak hakim Ö.F.Ö., dokunulmazlığı olduğunu söyleyerek alkolmetreye üflemeyeceğini söyledi. Bunun üzerine avukat M.A.B. de, "Karşı taraf üflemezse ben de üflemem" dedi. Polis iki sürücüyü de Kasımpaşa Karakol Merkezi'ne götürdü.

Habertürk'ün haberine göre, karakolda yapılan görüşmeler sonucunda avukat ikna olup alkometreye üfledi ve alkolsüz çıktı. Hakim Ö.F.Ö. ise burada da üflemedi. Kan örneği vermeyi de reddetti. Polis de hakim Ö.F.Ö. hakkında alkolmetreye üflemediğini bildiren bir tutanak tuttu. Tutanakta, Beyoğlu'nda meydana gelen yaralamalı trafik kazasına karışan sürücülerden Ö.F.Ö.'nün hakim olduğu, bu nedenle kendisine alkol kontrolü yapılamadığı ifadesi yer aldı.

CEZA YOK, TUTANAK VAR
İçişleri Bakanlığı'nın 2005'te yayınladığı genelgeye göre trafik suçu işleyen hakimlere ceza yazılamıyor. Genelgeye göre Anayasa Mahkemesi, Sayıştay, Danıştay, Yargıtay başkanları, üyeleri ve savcıları, tetkik hakimleri, raportörleriyle, tüm hakim ve savcılara ceza yazılmaması, bunun yerine tespit tutanağı düzenleme talimatı verilmişti. 
Vatandaş alkolmetreye üflemediği zaman üflemeyen sürücü artık hastaneye de götürülmüyor. 2 bin TL para cezası yazılıyor ve ehliyetine 2 yıl el konuluyor.


  http://www.radikal.com.tr/115661611566168

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Genelge hk. - yingyang

  Haberde geçen ve İçişleri Bakanlığı tarafından 2005'te yayınladığı iddia edilen genelgeyi bulamıyorum. Lütfen bulursanız linkini bu sayfaya atabilir misiniz? Bu yazıyı sağlıklı yorumlayabilmek için genelgenin tamamını okumanın gerektiğini düşünüyorum.

  avukat üfledi, hakim üflemedi - dimitri

  Benim ve sanırım en aşağı 75 milyon Türkiye vatandaşının anlayamadığı bir konu var. Hani tüm vatandaşlarımız kanun karşısında eşitti. Eğer bu eşitlik ise birisi çıkıp açıklasında görelim yoksa eşitlik, meşitlik lafta kalıyor bu ülkede bu habere söylenecek tek şey bu.

  adalet! - şev_baş

  Bir de böyle kendini bilmezler 'adalet savunucuları' oluyor... Hani bu kürk giyinen hayvan severler gibi oldu..

  TRAFİK KAZASI - HARAYDIN

  Karayolu canavarı yüzbinlerce cinayet, milyonlarca adam yaralama ve sakatlama ülke ekonomisine trilyonlarca kasıtlı zarar vermek demek. Kasıtlı çünkü herkes biliyor ki yüzde 95'i kaza değil. Bir şey önlenebildiği halde önlenmiyor ve zarara yol açılıyorsa burada kasıt var demektir. Trafik kazalarının yüzde 95'i taraflar istese önlenebilecek olaylardır. O halde burada yüzde 95'ine kaza demek imkansızdır. Herkes el birliği ile bunu önlemek zorundadır.Onun için asla kimseye ayrıcalık hakkı verilmemeli, kuralların harfiyen herkes tarafından uyulması ve kural uymaya zorlamak için herkese ağır cezalar verilmesi gerekir. Kaza yapıldığında ceza oranı on katına çıkarılmalıdır.Aksi halde bu vahşet önlenemez.

  Çıldırmamak mümkün değil. - enis66

  Anayasa Mahkemesi, Sayıştay, Danıştay, Yargıtay başkanları, üyeleri ve savcıları, tetkik hakimleri, raportörleriyle, tüm hakim ve savcılara ceza yazılmamasında toplumun yararı mı gözetiliyor ? Yukarıda sayılanlar dışında kimsenin yararı olduğunu sanmıyorum. Halkın oylarıyla gelenlerin atadıkları, seçtikleri insanlar sanki halk arasında tedbil-i kıyafet gezen krallar gibi.

  adil insanlar.. - sokratess

  işte bunların adaleti bu kadar..

  ayrıcalık - drozer

  Neden hakim vb. zevat üflemezmiş? Bunların alkollü araç kullanması mı serbest? Yoksa "koskoca hakim, savcı alkollü araç kullanır mı hiç!" mantığı mı söz konusu? Her ikisi birbirinden saçma... Kendi kendilerine, utanmadan sıkılmadan ıvır zıvır ayrıcalıklar üretiyorlar...