Avukata da delil yasağı

Avukata da delil yasağı
Avukata da delil yasağı
Haber: MEHMET BİLBER / ANKARA / Arşivi

RedHack üyesi olduğu iddiasıyla İstanbul ’da tutuklanan Taylan Kulaçoğlu, tutuklama kararının yüzüne okunması için dün Ankara Adliyesi’ne getirildi. Hakim karşısına çıkan Kulaçoğlu “Az da olsa adalete olan inancımın tamamı ortadan kalkmaması için serbest bırakılmayı talep ediyorum” dedi. Kararın okunmasının ardından Kulaçoğlu Sincan F Tipi Cezaevi’ne götürüldü.
Kulaçoğlu, RedHack’e yönelik iki hafta önce yapılan operasyon kapsamında 14 kişiyle birlikte gözaltına alınmıştı. 9 kişi savcılık sorgusundan sonra serbest bırakılırken, Kulaçoğlu 5 kişiyle birlikte tutuklanma talebiyle mahkemeye sevkedilmişti. 

Karar okundu 

Mahkemenin serbest bıraktığı Kulaçoğlu, savcılığın itirazı üzerine hakkında yakalama kararı çıkarılarak İstanbul’da tekrar tutuklanmış ve yeniden Ankara’ya getirilmişti. “Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme” suçlamalarıyla yakalanan Kulaçoğlu, dün akşam saatlerinde TMK’nın (Terörle Mücadele Kanunu) 10. maddesiyle görevli hakim Halil İbrahim Kütük’ün karşısına çıkartıldı. Kulaçoğlu, yüzüne okunan tutuklama kararının ardından yeniden Sincan Cezaevi’ne götürüldü. 

Siyasi bir operasyon’ 

Hakim karşısında ifade veren Kulaçoğlu, “Yakalama kararından haberim yoktu. Beni yerimin girişinde aldılar. İtiraz üzerine tutuklanmamın siyasi bir operasyon olduğunu düşünüyorum. Benim, atılı suçlamalarla ilgilim yok. Polis yaptığı aramalar sonucu bir şey bulamamış, araştırmalarına dayanak yapmam için önce benim tutuklanmamı sağlamış, hâlâ bunun altını doldurmaya çalışmaktadır. Az da olsa adalete olan inancımın tamamı ortadan kalkmaması için serbest bırakılmayı talep ediyorum” dedi. Tutuklama nedeni olarak sayılan deliller ise ‘soruşturmanın gizliliği’ nedeniyle Kulaçoğlu’nun avukatlarına gösterilmedi.