Avukatı: Taylan K. yurtdışında master yapmış iyi aile çocuğu

Avukatı: Taylan K. yurtdışında master yapmış iyi aile çocuğu
Avukatı: Taylan K. yurtdışında master yapmış iyi aile çocuğu

Sarai Sierra'nın cesedine Cankurtaran da surların dibindeki bir dehlizde uyaşılmıştı.

Cankurtaran'da surların dibindeki bir dehlizde cesedine ulaşılan ABD'li Sarai Sierra'nın İstanbul'da görüştüğü belirtilen Taylan K.'nın avukatı Özkan Polat basın açıklaması yaptı.

İSTANBUL - Öldürülen ve cesedi Cankurtaran’daki surların dibindeki bir dehlizde bulunan Sarai Sierra’nın 2 kez görüştüğü Taylan K.’nın avukatı Özkan Polat bu gün bilgi almak için geldiği İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü’nde basın mensuplarına açıklama yaptı.

Polat yaptığı açıklamada, müvekkili hakkında basında çıkan haberler nedeniyle açıklama yapma gereği duyduklarını belirtti. Polat yaptığı açıklamada "Taylan MİT mensubu devlet ajanı mı diye bu çok rahatsız edici bir bakış açısıydı. Bir çok sıfat sosyal medya tarafından yapıştırılıyor. Doğal olarak bir bilinmezlik söz konusu olduğu için. Fakat şunu söyleyeyim ben size, biz en başından beri Emniyet’le iş birliğindeyiz. İlk günden beri elimizdeki bilgi ve belgeleri emniyete sunduk. Halen de yardıma hazırız ve devam ediyoruz. Belki de Türk tarihinin en yoğun en detaylı en derin araştırmalarından biri yapılıyor. Şu ana kadar ortaya çıkmamamızın nedeni bir hukuken soruşturmanın, tahkikatın gizliliği, ikincisi müvekkilim ve benim bulunabileceğine olan inancımızdı" dedi. Avukat Polat, basında çıkan “Taylan’ın dokunulmazlığı mı var?" şeklinde iddialara da “Hayır hukuk karşısında hepimiz bir hiçiz. Türkiye ’de kimlere dokunulmuyor dokunulmadı Taylan kim, sıradan bir vatandaş" dedi.


TAYLAN SAYGIN BİRİSİ

“Müvekkilinizin mesleği neydi" sorusunu yanıtsız bırakan Polat, Taylan K.’nın saygın birisi olduğunu da dile getirerek şunları söyledi: “Taylan iyi bir aileden gelen iyi eğitim almış, üniversite mezunu, mastırını yurt dışında yapmış ve bir süre yaşamış bir vatandaş. Tinerci yapıldı, bilmem yakıştıramayacağım bir çok şey sıfatlar bulundu. Belki dünya üzerinde en son atıf yapılacak bir insan bu boyutuyla.”


GÖRÜŞME SÜRECİNİ ANLATTI

Sierra ailesine baş sağlığı dileyen Polat görüşme sürecini anlatarak şunları söyledi. “ Bu kaotik bütünü içinde müvekkilimin bulunduğu yeri belirtmek için bir iki cümleyle özetleyeyim. 3-4 ay öncesine dayanan uluslararası fotoğraf paylaşım sitesinde birbirlerinin çekmiş olduğu fotoğraflara yorumla başlıyor tanışıklıkları. Belli bir süre içerisinde çok yoğun olmamakla birlikte bu belli bir aşamada devam ediyor arkadaşlıkları. Sierra çok ilginç bulması değişik güzel ekzantirik bulması nedeniyle Türkiye geliyor. Benim müvekkilimin Sierra’yı buraya çağırması gibi bir düşüncesi yok öyle bir şey de yok. Taylan onu çağırmıyor. Bir mail atıyor ben Türkiye’ye geliyorum, müsaitsen görüşebilir miyiz diye. Bunun dışında hiçbir şey yok. Türkiye’ye geliyor, Hollanda’ya gidip gelme sürecini siz biliyorsunuz. Onu maillerinde de belirtiyor. Zaten mailler açıklanacak eninde sonunda. Gelmişken Avrupa turunu da birkaç ülkeye gitmek istediğini söylüyor. Kısa süreli görüşmeleri oluyor. En son pazar günü görüşme, bir sonraki gün için burada nerelere gidebilirim diyor. Neticede tarihi yarımada Türkiye’nin gururu. ‘Orayı görmemişsen orayı gezebilirsin’ diyor. Galata’da buluşmak üzere randevu veriyorlar. Bir gün sonda müvekkilim kendi evinden bayan Sierra’nın kaldığı evde buluşmak üzere harekete geçiyor. Fakat bir yerde kontak kopuyor."


EŞLEŞME SONUCU ÇIKMADI

Sarai Sierra ile Taylan K. arasında 2 görüşme olduğunu belirten Avukat Özkan Polat, bir basın mensubunun “Taylan’dan doku örneği alındı mı?” sorusuna, “ Herkesten alındı" cevabını verdi. "Sonuçlar çıktı mı? Sorusuna ise “Hayır, biz de sonucu bekliyoruz" yanıtını verdi.


BULUŞAMADI HALETİ RUHİYETİ ÇOK KÖTÜ

Polat, “O gün Galata Köprüsü üzerinde buluşsalardı. Belki de birlikte gezeceklerdi; belki de bu olay gerçekleşmeyecekti. Müvekkilinizin haleti ruhiyeti nasıl? Sorusuna “ Çok kötü" diyerek yanıt verdi. (dha)