Avukatlar: Derhal müzakere ve çözüm

Avukatlar: Derhal müzakere ve çözüm
Avukatlar: Derhal müzakere ve çözüm
Özgürlükçü Hukukçular Derneği ve Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı üyesi bir grup avukat, İmralı süreci ve Paris'teki suikaste ilişkin Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önünde basın açıklaması yaptı.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Adliye önünde cübbelerini giyerek toplanan avukatlar, "Savaş, tasfiye, suikast değil, Derhal müzakere ve çözüm" yazılı pankart açtı. Avukatlar adına basın açıklamasını Hüseyin Boğatekin yaptı. Avukat Boğatekin, "Bizler özgürlükçü demokrat ve yurtsever hukukçular olarak devam eden diyalog sürecinde önceki süreçlerde yaşanan menfi durumların yeniden yaşanmadan sürecin müzakereye ve netice itibariyle barışa evrilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Şayet siyasal iktidar sürece samimi yaklaşır ve doğru dili kullanırsa, Türkiye 'de 30 yıldır yaşanan çatışmalı sürecin getirdiği kan, gözyaşı ve acının son bulması kaçınılmaz olacaktır" diye konuştu.

SUİKASTLAR SÜRECİ SABOTE ETMEYE YÖNELİKTİR

Paris'te suikast olayını nefretle kınadıklarını belirten avukat Boğatekin, "Bu olay kuvvetle muhtemel mevcut diyalog sürecini sabote etmeye yönelik eylemdir. Bundan dolayı gerek Fransa devleti gerek Türkiye'nin bu olayın açığa çıkarılması için gerekli her şeyi yapması gerekmektedir. Bizim de beklentimiz budur. Bu tür olayların yaşanmaması için her türlü önlem alınmalıdır. Bu tip süreci sabote etmeye yönelik eylemler diyalog sürecini sonlandırmamalıdır" ifadesini kullandı.

Boğatekin sözlerini şöyle tamamladı: "Bizler coğrafyamızda yaşayan insanların 30 yıldır çatışmları süreç nedeniyle yaşadıkları acıları hak etmediğini biliyoruz. Bunun için yaşanan bu diyalog sürecini desteklediğimizi ve üzerimize düşen her türlü katkıyı sunmaya hazır olduğumuzu bildirmek istiyoruz." Açıklamanın ardından bir süre slogan atan avukatlar adliyeden ayrıldı.