Avukatlar isyan etti: Maganda müvekkil istemiyoruz...

Çoğu kadın olan bireysel silahsızlanma savaşçısı avukatlar, İzmir Barosu'na 'Bize maganda müvekkil vermeyin' talebinde bulundu.

İZMİR - Çoğu kadın olan bireysel silahsızlanma savaşçısı avukatlar, İzmir Barosu'na 'Bize maganda müvekkil vermeyin' talebinde bulundu. Avukatlar, hem silahsızlanma mücadelesi verip hem silahla suç işleyen sanıkları savunmanın ilke tutarsızlığı olduğunu söyledi.
Başkanlığını Yeni Foça'da bebek arabasında uyurken bir maganda kurşunuyla can veren Alistar Grimason'un dedesi Tuncay Eşsizhan'ın yaptığı İzmir Barosu Bireysel Silahsızlanma Komisyonu üyeleri, dün basının karşısına çıktı. Avukat Pınar Büyükçınar, kendisinden, ruhsatsız silah taşımakla yargılanan bir sanığın savunmasını istendiğini, ancak görevi reddettiğini anlattı: "Bizler en önemli sorunlarımızdan olduğuna inandığımız bireysel silahlanmaya karşı çalışmalar yürütüyoruz. İzmir Barosu CMK Uygulama Servisi'nce görevlendirileceğimiz silahlarla işlenmiş suçlarda sanık müdafiliği yapmak, bizde vicdani rahatsızlık ve ilke tutarsızlığı başlatacak. Bu nedenle barodan, silahlarla işlenen suçlarda bize sanık müdafiliği değil, mağdur vekilliği görevi yüklenmesini talep ediyoruz ve silahlı magandaların savunmalarını yapmayacağımızı bildiriyoruz."
Büyükçınar, bu tepkilerini bir davayla örneklendirdi. Büyükçınar, avukat arkadaşları Hakan Kılıç'a, oğlunun düğününde havaya ateş açarak, o sırada evinin çatısında bulunan sekreter Eda Çağlak'ı yaralayan Mehmet Ali A.'nın müdafiliğinin verildiğini anlattı: "Arkadaşımız silahlanmaya karşı mücadele ediyor. Ancak şimdi, silahla suç işleyen bir sanığın avukatlığına atandı. Görevini yaptıktan sonra bu suçla ilgili istifasını baroya sundu. Yaşananlar, mesleki ve vicdani bir çelişki yaratmıştır."