Avukatlar, tahliye kararının işleme konması için infaz savcılığına başvurdu

Avukatlar, tahliye kararının işleme konması için infaz savcılığına başvurdu
Avukatlar, tahliye kararının işleme konması için infaz savcılığına başvurdu
Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ile 22 Temmuz ve devamında yapılan operasyonlarda tutuklanan 62 polisin tahliyesine ilişkin İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi ve İstanbul 10. Sulh Ceza Mahkemesi arasındaki farklı kararlar üzerine avukatlar infaz savcılığına başvurdu.

İSTANBUL Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ile 22 Temmuz ve devamında yapılan operasyonlarda tutuklanan aralarında Yurt Atayün ve Ali Fuat Yılmazer'in de bulunduğu yaklaşık 70 polis ile ilgili İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi'nin tahliye kararının, İstanbul 10. Sulh Ceza Mahkemesi'nin kararı ile "yok hükmünde" sayılması üzerine üzerine şüpheli avukatları bugün nöbetçi İnfaz Savcılığı'na müracaatta bulundu. Şüpheli avukatları, 32. Asliye Ceza Mahkemesi'nin tahliye kararının uygulanması için nöbetçi Savcı Orhan Güldiker'e başvurdu. Savcı Orhan Güldiker'in başvuru üzerine mahkeme kararlarını incelemeye aldığı öğrenildi. Öte yandan basın mensupları, Başsavcılığın talimatı olduğu belirtilerek güvenlik tarafından adliye binasına sokulmadı.

"SAVCILIĞIN MAHKEME KARARINI UYGULAMAMAK GİBİ SORUMLULUĞU YOK"

Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın avukatı Fikret Duran, adliye binası dışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi'nin verdiği tahliye kararının İnfaz Savcılığı'ndan Silivri Cezaevi'ne gönderilmediğini belirten avukat Duran, "Dün akşam bildiğiniz üzere nöbetçi Cumhuriyet Savcısı, Başsavcıvekili Orhan Kapıcı'nın kendisine mahkeme kararını uygulatmamak ve Silivri Cezaevi'ne gönderilmemesi için talimat verdiğini söyleyerek bizimle görüşmemişti. Görüşmekten kaçtığını gözlemledik. Bugün sabah itibariyle bugünkü nöbetçi Savcı, kararları infaz etmek üzere önüne konulduğu zaman yine dünkü yaşanan baskı sürecinin devam ettiğini gözlemledik. Cumhuriyet Savcısı bir tarafta Asliye Ceza Mahkemesi'nin kararını uyguladığından dolayı sürgün edilme, cezalandırılma yada kararı uygulamayarak kanuna karşı gelme arasında tercih yapmak durumunda bırakılıyor. Yargımız adına, gelinen bu durum adına utanç duyuyorum. Cumhuriyet Savcılığı'nın mahkeme kararını uygulamamak gibi bir yetki, görev ve sorumluluğu yok" dedi.

Çağlayan-Silivri hattında 'tahliye' karmaşası

" AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ'NE TAŞIYACAĞIZ"

Tahliye kararını İnfaz Savcısı'nın bugün Silivri Cezaevi'ne göndermesini beklediklerini belirten avukat Duran, "UYAP da yine çalışmıyor. Hidayet Karaca dün akşam 11.00 itibariyle tahliye edildi. Hala bu saat itibariyle tahliyesi gerçekleşmedi. Bununla alakalı pazartesi günü, dünkü Cumhuriyet Savcısı, Cumhuriyet Savcısı'na hukuksuz talimat veren Başsavcıvekili Orhan Kapıcı hem de görevi olmamasına rağmen katipleri davet ederek müzekkere yazım sürecini uzatan müfettişle alakalı şikayetlerimizi yapacağız. Bu özgürlük ihlalidir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin koruduğu bir hakkın ihlalidir. Bu olayla ilgili olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne dosyamızı taşıyacağız" diye konuştu.

(Özden ATİK - Arzu KAYA / DHA)

İstanbul Başsavcılığı: Tahliye kararları geçersiz ve hükümsüz

Avukatlardan Başsavcı Salihoğlu'nun açıklamasına tepki: Görevsiz ve yetkisiz

Hidayet Karaca'nın avukatı: Tahliye kararı manifesto niteliğinde