Avukatlar Taksim polisine isyan etti

Avukatlar Taksim polisine isyan etti
Avukatlar Taksim polisine isyan etti
Meslektaşlarının Taksim Polis Merkezi'nde işkence gördüğünü ileri süren 100'e yakın avukat, suçlu polislerin bulunması için eylem yaptıMustafa ÖZDABAK

MESLEKTAŞLARININ Taksim Polis Merkezi'nde kötü muamele gördüğünü ileri süren 100'e yakın avukat cüppeleriyle yürüdü.
Mis Sokak'ta saat 13.00'de toplanan ve “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” pankartı taşıyan avukatlar, “Taksim Polis Merkezi kapatılsın”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganları attı. Taksim Polis Merkezi'ne doğru yürüyen avukatlara bazı hukuk dernekleri de destek verdi. Topluluk adına basın açıklamasını okuyan Avukat Kemal Aytaç, meslektaşlarının kötü muamele görmesine göz yummayacaklarını belirtti. Kemal Aykaç şunları söyledi:
“Meslektaşımız Ümit Ulaş 29 Kasım günü kendisine kimlik soran iki sivil polise avukat kimliğini gösterip, polis olduğundan emin olmak için onların da kimliğini görmek istedi. ‘Artistlik yapma lan’ diye hitap eden iki kişi tarafından gözaltına alındı. Direnmediği halde elleri arkadan kelepçelendi. Taksim Polis Merkezi'ne götürülerek, tartaklandı, hakaretler ve kötü muameleye uğradı. Avukatıyla görüşmesi engellendi. Sağlık raporu almak için hastaneye sevk talebi yerine getirilmedi. Saat 04.00'e kadar karakolda bekletildi.
Hiçbir yazılı işlem yapılmadan serbest bırakıldı. Aynı gün bir stajyer avukat meslektaşımız Taksim Polis Merkezi önünde makul bir şüphe yokken gözlem altına alındı. Karakola davet edilmesi mümkünken yere yatırılarak elleri arkadan kelepçelendi. Hakaret ve küfre maruz kaldı. Başına copla vuruldu. Karakolun tuvaletinde üzerine soğuk su döküldü. ve üzeri ıslak bir şekilde burada saatlerce bekletildi. Şikayeti olmaması için işkence ve kötü muamelenin devam edeceği tehdidiyle korkutuldu.
Saat 04.30 sıralarında üzeri sırılsıklam serbest bırakıldı. Avukat yargı içinde savunma kurumumun ve halkın hak arama özgürlüğünün temsilcisidir. Bu nedenle meslektaşlarımıza yapılan saldırı kişisel değildir. Bu onların kişiliğinde savunmaya karşı yapılmıştır. Savunmaya, avukata yönelik saldırılara karşı gerekirse karakolların önünde nöbet tutacak ama göz yummayacağız. Biz avukatlar, savcılara seslenmek için basını aracı yapmak istemeyiz. Ancak savcılara bu şekilde seslenmek zorunda kaldık. Polisler arasında yasaları hiçe sayan sorumlular için soruşturma yürütülerek, suç işleyenlerin yargı önüne çıkartılmasını sağlayın. Yarın 10 Aralık Dünya İnsan Hakları günüdür. Bu vesileyle Taksim Polis Merkezi ve bütün emniyet birimlerinden yaşanan hak ihlallerine dikkati çekiyoruz.” (dha)