Avukatlar, transseksüeller, gazeteciler, parkta oturanlar...

Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, telefonla bağlantığı 'Maraton'da "Polis hiç kimseyi dövmez" diyerek son gafını yaptı.

İSTANBUL - Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, telefonla bağlantığı 'Maraton'da "Polis hiç kimseyi dövmez" diyerek son gafını yaptı. Kamuoyu, 'Polis Vazife ve Selahiyeti Hakkındaki Kanun'da değişikliklerin yapılmasından sonra yaşananları unutmamıştı:
24 Kasım: Posta Gazetesi Yazıişleri Müdürü Mehmet Çoşkundeniz, Etiler'de polis tarafından dövüldü.
21 Kasım: Avcılar'da bir parkta oturan 26 yaşındaki Feyzullah Ete, bira içtiği için bir polis tarafından dövüldü. Sivil bir polisin göğsüne attığı tekme sonucu öldü.
14 Ekim: Sertan Çelik, Taksim'de müziğin sesini kısmadığı gerekçesiyle trafik polisince darp edildi.
7 Ekim: 19 yaşındaki Ferhat Gerçek, Yenibosna'da Yürüyüş dergisi satarken çıkan arbede sonrası polis kurşunuyla vuruldu. Felç oldu.
18 Eylül: Polonyalı Dariusz Witek, Yabancılar Şubesi misafirhanesinde intihar etti. Kimse görmedi.
20 Ağustos: Nijeryalı Festus Okey, götürüldüğü Taksim Polis Merkezi'nde polis kurşunuyla öldürüldü.
10 Ağustos: Mehmet Nezir Çirik, Taksim Polis Merkezi'nde dövülüp Dolapdere'de yola atıldı. Çirik'in patlayan dalağı alındı.
29 Temmuz: Avukat Muammer Öz, Moda'da oturduğu sırada kimlik soran polislerce tartaklandı. Gözaltına alınan Öz'ün yüzüne göz yaşartıcı sprey sıkıldı. Dövülen Öz'ün burnu kırıldı.
26 Temmuz: Özgür Hayat Gazetesi Yazıişleri Müdürü Serkan Tekpetek Şişhane'de zorla sokulduğu polis aracında ve götürüldüğü bir yerde onu aşkın polisçe dövüldü, yüzüne gaz sıkıldı, Karaköy'de araçtan atıldı.
14 Haziran: Ümraniye'de, hırsızlık iddiasıyla gözaltına alınan Mustafa Kükçe, 15 Haziran'da Çakmak Karakolu'ndan yürüyemeyecek halde Ümraniye Adliyesi'ne çıkarıldı. Ümraniye E Tipi Cezaevi'ne konulan Kükçe, daha sonra kaldırıldığı hastanede öldü.
10 Haziran: Transseksüel Öznur Dağ, Tarlabaşı'nda bir kadının sivil giyimli iki kişi tarafından dövüldüğünü gördü. Müdahale eden Dağ da dövüldü. Polislerin gözaltına almak istediği saldırganlar polis çıktı.
8 Haziran: İşadamı Sezai Yakar, Cumhuriyet Caddesi'nde trafik polislerince durduruldu. Taksim Polis Merkezi'nde dövülen Yakar'ın burnu kırıldı.
6 Haziran: Şaban Bakır, İstiklal Caddesi'nde polis, bir kişiye biber gazı sıkarken arada kalınca kendisine de üç-dört kez sprey sıkılıp dövüldü.
5 Haziran: Esmeray, Beyoğlu emniyeti önündeki iki polis tarafından, "Geçmek yasak" diye dövüldü.
30 Mayıs: Ömer Hayyam'daki evi basılan Resul Pekdoğan, dövüldü.
22 Mayıs: Taksici Engin Topal, gaspçılardan kaçıp sığındığı polisi, kendisine yardım etmedi diye 155'e şikâyet edince cop ve tekmelerle dövüldü. Ali Bakça itiraz edince o da dayaktan payını aldı.
26 Mayıs: Ferhat Yalçınkaya, Galatasaray'da gözaltına alındı. Polis aracında, cop, silah dipçikleri ve kazma sapıyla dövülüp Yedikule'ye atıldı.
21 Mayıs: Tarlabaşı'nda E.A. dört polis tarafından hastanede dövüldü.
1 Mayıs: İşçi Bayramı'nda gazeteci Demet Bilge Ergün ve Bülent Ergün, polislerinin saldırısına uğradı. Bir kafeteryada oturan Masis Kürkçügil'e çevik kuvvet polisi tokat attı.