Avukatlara gazlı müdahale

Avukatlara gazlı müdahale
Avukatlara gazlı müdahale
Gözaltına alınan avukat Ebru Timtik'e destek amacıyla İstanbul Adliyesi önünde toplanan avukatlara polis gazlı müdahalede bulundu.

RADİKAL - Avusturya Başkonsolosluğu önünde kardeşi için imza topladığı için gözaltına alınan ÇHD'li avukat Ebru Timtik çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldı. Timtik'in serbest bırakılmasının ardından, avukatlar İstanbul Adalet Sarayı önünde açıklama yapmak için toplandı.

Aralarında Ebru Timtik'in de bulunduğu Avukatlar, İstanbul Adalet Sarayı'nın 'C' kapısı önünde bir açıklama yaptı. Açıklamanın ardından avukatlar merdivenlerde oturmaya başladı.

Bunun üzerine avukatların etrafını saran polis, dağılmadıkları gerekçesiyle kalkanlarla ve bibergazıyla müdahalede bulundu. Bazı avukatlar ise yaka paça adliye önünden uzaklaştırıldı.

Adliye önünden uzaklaştırılan avukatlar, bir süre sonra dağıldı. Öte yandan müdahaleyi görüntüleyen gazeteciler, özel güvenlik ve sivil polisler tarafından engellendi.

Avukat Ebru Timtik, Avusturya hükümeti tarafından kimliği ve pasaportuna el konulan kardeşi Evin Timtik'e yönelik uygulamaları protesto etmek için Avusturya Konsolosluğu önünde eylem yaparken dün gözaltına alınmıştı.
DHA-Serpil KIRKESER - Ümit TÜRK

Kardeşi için imza toplayan avukata gözaltında darp!