Avukatlardan Başsavcı Salihoğlu'nun açıklamasına tepki: Görevsiz ve yetkisiz

Avukatlardan Başsavcı Salihoğlu'nun açıklamasına tepki: Görevsiz ve yetkisiz
Avukatlardan Başsavcı Salihoğlu'nun açıklamasına tepki: Görevsiz ve yetkisiz
Avukat Gültekin Avcı, "İstanbul Cumhuriyet Başsavcısının görevsiz ve yetkisiz bir şekilde, statüsünü aşarak, kanunsuzca suç işleyerek yaptığı bir açıklama var. Hiçbir Cumhuriyet Başsavcısının veya savcının bu konuda açıklama yapma yetkisi yok" dedi.

İSTANBUL Avukat Gültekin Avcı ve Avukat Ömer Turanlı, 10 Sulh Ceza Hakimliği'nin aldığı karar ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu'nun yaptığı yazılı açıklamaya tepki gösterdi. Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önündeki polis barikatlarıyla çevrilmiş alanda konuşan Avukat Gültekin Avcı, “10. Sulh Ceza Hakimliği inanılmaz bir şekilde,  kendisinden üst derece bir mahkemenin kararını değerlendirdi. Mahkeme olmayan Sulh Ceza Hakimliği dedi ki, '32. Asliye Ceza Mahkemesi'nin verdiği karar yok hükmündedir.'  Bu birinci hukuk katliamı… Diğeri, 32 Asliye Ceza Mahkemesi'nin verdiği  kararlara ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcısının görevsiz ve yetkisiz bir şekilde, statüsünü aşarak, kanunsuzca suç işleyerek yaptığı bir açıklama var. Hiçbir Cumhuriyet Başsavcısının veya savcının bu konuda açıklama yapma yetkisi yok. Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, Türk Ceza Kanunu'nun 277 ve 288. maddelerini çiğdeni ve suç işledi" diye konuştu.

İstanbul Başsavcılığı: Tahliye kararları geçersiz ve hükümsüz

‘SAVCININ VERDİĞİ BİR KARAR YOK’

Sürecin takipçisi olacaklarını, adliye önündeki bekleyişlerini sürdüreceklerini belirten Avukat Ömer Turanlı ise, “Bekleyeceğiz, beklemeye de devam edeceğiz. Bizim hukuktan, adaletten geri dönmemiz mümkün değildir. Yapacak bir şey yok. Savcının verdiği bir karar yok. İnşallah mahkemenin verdiği tahliye kararını sayın savcı imzalar cezaevine gönderir ve hukuk tecelli eder" dedi.

(İhsan YALÇIN / DHA)

14 Aralık operasyonu davasında tahliye bilmecesi

Avukat Turanlı: Tahliyeler için gerekirse Adliye önünde kendimi yakarım

Hidayet Karaca'nın avukatı: Tahliye kararı manifesto niteliğinde