Avukatları başvuru yapacak

Abdullah Öcalan'ın avukatları AİHM kararının 'yeniden yargılamayı tavsiye ettiğini' belirterek, yeniden yargılama için başvuracaklarını söyledi.

İSTANBUL - Abdullah Öcalan'ın avukatları AİHM kararının 'yeniden yargılamayı tavsiye ettiğini' belirterek, yeniden yargılama için başvuracaklarını söyledi.
Öcalan'ın avukatlarından Aysel Tuğluk, AİHM'nin 'adil yargılama hakkının ihlalini' tespit ettiğini belirterek şöyle dedi:
"Yeniden yargılamayı tavsiye eden bir karar. Bu durumda yeniden yargılamanın başlatılması elzem görünüyor. Biz müvekkilimizle görüştükten sonra Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nden 'kararın yerine getirilmesi için girişimlerde bulunmasını' isteyebiliriz. Aynı zamanda 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nden yeniden yargılama sürecinin başlatılmasını isteyebiliriz."
İmralı'daki yargılamanın yasal prosedüre uygun olmadığını ve savunma hakkının kısıtlandığını savunan Tuğluk, "Bu konuda Ankara'daki mahkeme yetkili. Biz ilk savunmada yargılamanın Diyarbakır'da da olabileceğini belirtmiştik. Yine bu yönde itirazlarımız olabilir. Ancak davanın başka bir yerde yapılması gerginleştirici, provokatif olaylara neden olabilir. Bütün bunları dikkate alacağız. Bu durumda yargılama belki yine İmralı'da gerçekleşebilir" dedi.
Tuğluk, Öcalan'ın Kenya'dan Türkiye'ye getirilişinin uluslararası sözleşmelere aykırı olduğu iddiasını da şöyle dile getirdi:
"Biz Büyük Daire'den Kenya'dan getirilme sürecinin hukuka aykırılığıyla ilgili karar bekliyorduk. Bu yönde ihlal kararı verilseydi, getirildiği ülkeye iade edilmesi gerekiyordu. Biz bu talebi devam ettireceğiz."
Bu arada Öcalan'ın avukatları, Avrupa Parlamentosu'ndaki basın toplantısında da müvekillerinin tutukluluk şartlarını iyileştirilmesi konusunda AİHM'ye yeni bir başvuru yaptıklarını dile getirdi. Mahmut Şakar, "Adil yargılanmadı" tespitinden memnun olduklarını ancak kararda, başta 'Kenya'dan getirilme' konusu olmak üzere eksikler olduğunu vurguladı.


    http://www.radikal.com.tr/7458827458820

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.