Avukatların büyük yürüyüşünde pankartlı gerginlik

Avukatların büyük yürüyüşünde pankartlı gerginlik
Avukatların büyük yürüyüşünde pankartlı gerginlik

Avukatlar İstiklal Caddesi?nden yürüyerek Taksim?e ulaştıklarında Genç Sivillerin pankartıyla karşılaştı. FOTOĞRAF: UĞUR CAN / DHA

İSTANBUL - İstanbul Barosu’nun düzenlediği, 46 baronun da destek verdiği ‘Yargıya ve Ülkene Sahip Çık’ yürüyüşünde pankart gerilimi yaşandı. Yüzlerce avukat Taksim Meydanı’na geldiğinde, bir otelden ‘Darbeci baro, Taksim’e hoşgeldin’ pankartı sarkıtıldı. Gruptan bazı kişiler pankarta tepki göstermek için otele yöneldi. Polis izin vermeyince, kısa süreli gerilim yaşandı. Odayı kiralayan iki kişi gözaltına alındı.
‘Yargıya ve Ülkene Sahip Çık’ adı verilen yürüyüşe 46 baro destek verdi ve bunlardan 27’si temsilci gönderdi. İstanbul Barosu Başkanı Muammer Aydın, yürüyüşten önce yaptığı konuşmada “Hukukçular ve hukuk kurumları olarak bizler son günlerde gündeme gelen yasadışı dinlemelerin hedef aldığı bireyler ve kurumların niteliklerinin ve önemlerinin bilincindeyiz. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) gerek kurumsal gerekse kişisel anlamda siyasi iktidardan tam anlamı ile bağımsızlığının ve tarafsızlığının sağlanmasının hukuksal ve yaşamsal önemine bir kez daha dikkat çekiyoruz. Yargının bu şekilde üstelik kâğıt üzerinde yargılı infazı, en az yargısız infazlar kadar vahimdir” diye konuştu.
Çoğu üzerinde cüppeleri bulunan avukatlar saat 12.00’de Tünel’deki İstanbul Barosu önünden Taksim Meydanı’na doğru harekete geçti. Gruptakiler, Türk Bayrağı açtı, Atatürk posteri ile fotoğraflarını taşıdı. Avukatlar, ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz, ‘Türkiye laiktir, laik kalacak’, ‘Bağımsız yargı, bağımsız Türkiye’, ‘Yargıya uzanan eller kırılsın’, ‘Polis devleti istemiyoruz’ sloganları attı. Avukatlar ayrıca ‘Yargı savunulmadığı takdirde, savunulacak hiçbir şey kalmayacaktır’, ‘Gerçek hukuk devleti istiyoruz, yargıya sahip çıkıyoruz, ‘Yargıyı sindirmek hukukun üstünlüğünü yok etmek için yapılan yasadışı dinlemeleri kınıyoruz’ dövizleri taşıdı. Grup Taksim’e ulaştığında, meydandaki Square Otel’inden aşağı ‘Darbeci baro, Taksim’e hoşgeldin’ yazılı pankart sarkıtıldı. Kalabalık bu pankarta tepki gösterdi ve ‘Kahrolsun Amerikan emperyalizmi’,  ‘İmzasız alçaklar’ sloganları attı. Grup, pankartın asıldığı otelin girişine yönelince polisle gerginlik yaşandı. Pankartın asıldığı otelin önünde yaşanan gerginlik, pankartın indirilmesi ile sonra erdi. Pankartın asıldığı odayı kiralayan iki kişi gözaltına alındı. Genç Siviller eylemi internet sitelerinden sahiplendi: “İstanbul Barosu Taksim’e yürüdü. Biz de onları Taksim’de karşıladık. Cumhuriyet tarihinde yaşanan her türlü hak ihlali bu cüppeli hukukçuların gözleri önünde oldu. Tüm askeri darbelere davet en önce onlardan geldi.” (Radikal)