Avukatsız kimse kalmayacak!

Türkiye Barolar Birliği (TBB), Adli Yardım Yönetmeliği'ni değiştirerek, hak aramaya destek sınırlarını genişletti. TBB Başkanlığı'nın yeni Adli Yardım Yönetmeliği, Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlandı.

ANKARA - Türkiye Barolar Birliği (TBB), Adli Yardım Yönetmeliği'ni değiştirerek, hak aramaya destek sınırlarını genişletti. TBB Başkanlığı'nın yeni Adli Yardım Yönetmeliği, Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlandı. Yönetmeliğe göre, yardım sistemi şöyle işleyecek:

  • Her baro merkezinde, yönetim kurulu tarafından belirlenip görevlendirilecek avukatlardan oluşan bir adli yardım bürosu kurulacak. Form doldurularak yapılacak başvurular, adli yardım esas defterine kaydedilecek.
  • Maddi durumu kötü olanların avukatlık ücretinin karşılanmasının yanı sıra artık harç ve pul giderleri gibi diğer mahkeme masrafları da barolarca karşılanacak.
  • Adli yardımdan yararlananın talebi halinde, Ankara Barosu'ndan görevlendirilecek avukat aracılığı ile Yargıtay'daki duruşmalar da takip edilecek.
  • AİHM'ye başvurularda adli yardım söz konusu olmayacak. Ancak, vatandaşlar, bu durumda da doğrudan AİHM'nin adli yardım bürosuna başvurabilecek.
    TBB Yönetim Kurulu Üyesi Alkim Kaya yeni düzenlemeyle ilgili şunları söyledi: "Artık, zor durumdaki vatandaşlarımızın tüm yükümlülüklerini barolar üstlenecek. Barolar, her ilin ekonomik durumuna göre bu hizmetten yararlanacakları belirleyecek."