Avustralya'da tartışılan Türk

Göçmenler tarafından kurulan Avustralya, 'topraklarında yetişen suçluları' göçmenlik yasası kisvesi altında sürmekle suçlanıyor.

MELBOURNE - Göçmenler tarafından kurulan Avustralya, 'topraklarında yetişen suçluları' göçmenlik yasası kisvesi altında sürmekle suçlanıyor. Tartışmayı alevlendirense 6 yaşında geldiği Avustralya'dan 39 yaşında sınır dışı edilmeye çalışılan Fatih Tunçok.
Tunçok, 'sürekli ikamet etme vizesi', silahlı soygun teşebbüsü dahil pek çok suça karıştığı gerekçesiyle iptal edilince sınır dışı edilmek üzere hapishaneye konulmuş, ABC televizyonunda durumu ele alan psikologlar, çok az Türkçe bilen Tunçok'un 33 yıldır ayak basmadığı 'ev'ine uyum sağlayamayacağını belirtmişti. Avustralya Göçmen Bakanı Amanda Vanstone, tepkiler üzerine dün Tunçok'a geçici vize verileceğini açıkladı, ama bu vize kapsamında düzenli olarak izleme altında olacağını vurguladı. Tunçok'tan hemen önce Sırp asıllı Robert Jovicic Avustralya'da tartışma yaratmıştı. Fransa'da doğup iki yaşında Avustralya'ya gelen Jovicic, eroinman olduğu gerekçesiyle geçen yıl Sırbistan'a 'geri gönderildi'. Dün Tunçok ve Jovicic'in durumunu ele alan Sydney Morning Herald gazetesi, editoryal yazısında, "Eğer Jovicic bir problemse, öncelikle Avustralya'nın problemidir. Onu dilini bile bilmediği bir ülkeye fırlatıp ellerimizi yıkayamayız" yorumu yapıldı.
Jovicic, tıpkı Fatih Tunçok gibi Avustralya göçmen yasasının 501. maddesi uyarınca bu ülkede sürekli kalma hakkı elde etmişti. Yasa, bu hakkı alan göçmenlerin ciddi suçlar işlemeleri halinde sınır dışı edilmesine olanak sağlıyor. Yeşiller, söz konusu yasa ile 'Avustralya dışında ülke bilmeyen çok sayıda kişinin sınır dışı edildiğini' söylüyor. (anka, afp)


    http://www.radikal.com.tr/7643307643300

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.