Avusturya modeli

Türkiye 1998 yılından beri aile içi şiddeti önlemeyi içeren bir yasaya sahip.

İSTANBUL - Türkiye 1998 yılından beri aile içi şiddeti önlemeyi içeren bir yasaya sahip. Ama bu yasaya rağmen birçok kadın, mahkemeye başvurduğu halde korunamıyor, hatta öldürülüyor.
Avusturya'nın aile içi şiddete karşı koruma yasası da AB ülkelerince örnek alınan bir yasa. Viyana Müdahale Merkezi'nde sosyal danışman olan Tamar Çıtak Türkiye'deki 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun'u 'içerik' olarak daha ileri bulduğunu söylüyor. Ama uygulama ve altyapı sorunları olduğunu belirtiyor.
24 saat açık yardım hattı
Çıtak'ın verdiği bilgiye göre Avustuarya yasa ile uygulama arasındaki sorunları ise şöyle çözüyor: Ülkede ilki 1978'de açılan 26 sığınmaevi yanı sıra, kadınların 24 saat telefonla ulaşabileceği ücretsiz yardım hattı bulunuyor. Bu hat, Türkçe de dahil birçok dilde hizmet veriyor. Ayrıca 1997 yılında çıkarılan yasa kapsamında Federal İçişleri ve Sağlık bakanlıklarına bağlı 'müdahale merkezleri' oluşturulmuş. Şiddet konusunda devlet, kadın örgütleriyle işbirliği içinde Şiddet uygulayanı evden uzaklaştırmak için 'dayak' şart değil.
Viyana Müdahale Merkezi'nden Çıtak uyguladıkları sistemi şöyle anlatıyor: "Sabah yaşanan sözlü tartışmadan sonra kadın, akşam eşinin şiddet uygulayacağını düşünüyorsa, polise başvuruyor. Polis kocaya 'ayak basma yasağı' koyuyor. Koca evdeki özel eşyalarını alıyor, anahtarı polise teslim ediyor."
Devlet ısrarlı, takip uzun
Çıtak, şiddet konusunda takibin ısrarlı olduğunu belirtiyor: "Kocadan, eğer kadın eve ayak basmama yasağını uzatmak isterse mahkeme kararının gönderilebileceği bir adres isteniyor. Adres vermezse, belgenin eline ulaştığı farz edilerek işlem yapılıyor. Bu arada mağdura bilgi notu veriliyor ve 10 gün içinde yardım alabileceği kuruluşların telefonu bildiriliyor. Polis, 10 günlük yasak kararını müdahale merkezine faksla bildiriyor. Merkez kadına haklarını anlatıyor. Acil durum varsa, kadının bulunduğu yere gidip önlem alıyor. Eşler 10 gün sonunda bir araya gelse de, 'merkez üç ve altı ay içinde kadına ulaşıp, durumu soruyor. Yani şiddet uygulayan, merkezce izlendiğini' biliyor. Şiddeti uygulayan için rehabilitasyon programı uygulanıyor, bu sorunla nasıl başa çıkabileceği anlatılıyor."
Merkeze geçen yıl 2 bin 600 olay bildirildiğini belirten Çıtak, "Model verimli, çünkü sadece yasa yok, paralel çalışan kurumlar var. En önemlisi, bu yetkiyi kurumlara devlet veriyor ve 'Aile içi şiddete karşıyız' mesajı veriyor" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7629347629340

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.