Awacs kuş uçurmayacak

NATO'nun 46 devlet ve hükümet başkanının katılımı ile 28-29 Haziran'da gerçekleşecek İstanbul zirvesi için İstanbul Awacs uçakları ile izlenecek.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - NATO'nun 46 devlet ve hükümet başkanının katılımı ile 28-29 Haziran'da gerçekleşecek İstanbul zirvesi için İstanbul Awacs uçakları ile izlenecek.
Dışişleri, İçişleri bakanlıkları ile Emniyet Genel Müdürlüğü, Türk Silahlı Kuvvetleri ve İstanbul Belediyesi'nin ortak yürüttükleri 'NATO'ya hazırlık' çalışmaları son aşamaya geldi. 20 milyon doları aşan hazırlık çalışmalarında en önemli boyutu 'güvenlik' oluşturuyor. İstanbul'un havadan güvenliğini üstlenen NATO, olası hava saldırılarına karşı Awacs uçaklarını devreye soktu. Zirve süresince bu uçaklar 24 saat şehir üstünde uçacak. Bu iş için en az 4, en fazla 6 Awacs uçağı devreye girecek.
Boğaz'da kontrollü geçiş
Zirve sırasında Boğaz'da 'kontrollü geçiş' yapılacak. Dolmabahçe ve Çırağan saraylarının önünde deniz bariyerleri kullanılacak. Karada ise 30 bin polis memuru görev yapacak. Zirve toplantılarının gerçekleştirileceği Lütfi Kırdar Kongre Merkezi dahil Ceylan, Hayat, Divan, Ritz Carlton, Swiss ve Hilton otellerini de kapsayan 'NATO vadisi' araç ve yaya trafiğine kapatılacak. Bu alanda ev ve işyeri olanlar kendileri için hazırlanan özel kartlarla dolaşabilecek.
NATO ve Türkiye'nin zirve için aldığı güvenlik önlemlerine bir de ABD Başkanı George Bush başkanlığındaki heyet için ABD tarafından alınan önlemler eklenecek. Başkan Bush, Dışişleri Bakanı Colin Powell, Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Bush'un özel güvenlik danışmanı Condeliezza Rice sürekli zırhlı araç kullanacak.
'Demokratik tepki'
İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, zirve karşıtı eylem yapacaklara yer gösterileceğini söyledi. Cerrah, Amerikanın Sesi Radyosu'na yaptığı açıklamada şöyle dedi: "Geçmişte de NATO zirveleri yapıldı ve bunun karşısında olanlar da demokratik haklarını kullandı, gösteriler yapıldı. Türkiye'de de yapılacak olan NATO zirvesi sırasında da birtakım gösteriler olacak. Bu insanların demokratik haklarıdır. Tabii bunun her türlü tedbiri alınır. Yasaya uygun olarak gösteri yapmak isteyenlere, belirlenen yerlerde gösteri izni vereceğiz. Ama onun haricinde kanunsuz gösteri düzenlemek isteyenlere karşı da kanuni işlem yapılacaktır."