Aya Yorgi'de Ortodoks birlik ayini

Aya Yorgi'de Ortodoks birlik ayini
Aya Yorgi'de Ortodoks birlik ayini

Patrik Kirill (sağda) ve Bartholomeos pazar ayinini birlikte yönetti. . FOTOĞRAF: SALİH ZEKİ FAZLIOĞLU / AA

İSTANBUL - Ortodoks kiliselerini ziyareti kapsamında ilk ziyaretini İstanbul’a yapan Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, Fener Rum Kilisesi Patriği Bartholomeos ile birlikte Aya Yorgi Kilisesi’ndeki pazar ayinini yönetti. Bartholomeos “Tek bir ekmeği paylaşarak ve aynı kutsal kadehten içerek birbirimize bağlandık ve hiçbir güç bu birlikteliğimizi bozamaz” dedi.
Sabah saatlerinde Fener Rum Patrikhanesi’ne gelen Kirill, pazar ayininin yapıldığı Aya Yorgi Kilisesi’nde yaklaşık dört saat süren pazar ayinine katıldı. Fener Rum Patriği Bartholomeos ile Kirill’in yönettiği ayine, Ortodoks cemaat üyelerinin yanı sıra İstanbul’da turizm amaçlı bulunan Ortodokslar da ilgi gösterdi. Bir Yunan kanalının canlı olarak yayınladığı ayinde Bartholomeos Rumca, Kirill Rusça olarak birer konuşma yaptı. Türkçeye çevrilerek basına verilen konuşmasında Bartholomeos, Kirill’in bu ziyaretinin kutsal bir anlam taşıdığını belirterek, şöyle dedi: “Ziyaretiniz, hem iki kilise arasındaki sarsılmaz bağa, hem de Kutsal Ortodoks Kilisesi’nin değişmez kaidelerine uygun birliğimize işaret etmektedir. Şükran ayinini birlikte ifa etmiş olmamız, sevgili kardeşimiz, birliğimizin en açık ifadesidir. Çünkü, kilise pederlerimizin de öğrettikleri üzere kilise (cemaat) bilhassa Şükran ayininde İsa’nın bedeninde gerçekleşir. Tek bir ekmeği paylaşarak ve aynı kutsal kadehten içerek birbirimize bağlandık ve hiçbir güç bu birlikteliğimizi bozamaz.” 

‘Ortak ibadet şekline sahibiz’
“Kutsal Ekümenik Konsillerde kararlaştırdığı ve ilan edildiği şekliyle aynı ortak inanca sahibiz. Bu şehirde belirlenmiş ve tüm diğer Ortodoks Kiliselere ulaştırılmış ortak bir ibadet şekline sahibiz” diyen Bartholomeos konuşmasını şöyle sürdürdü: “Tüm bağımsız Ortodoks kiliseler aslen birdir. Ortodoks Kilisesi’nin elbette bir koordinasyon organı vardır. Bu organ Ortodoksluğa hükmetmez aksine onda sağlanan oybirliğini ifade eder. İşte bu vazife, asırlardır bağlı olduğumuz geleneğe hizmet eden İstanbul’daki kilise makamına aittir. Biraz evvel bitirdiğimiz şükran ayiniyle taçlanan birliğimizin; milliyet ve ırklardan bağımsız olarak tün insanlığa, barışın ve sevginin umudunu vermesini dileriz.”
Ayin, cemaate şaraplı ekmek dağıtılmasıyla sona erdi. Cemaat kendilerine şaraplı ekmek dağıtan Patrik Kirill’in elini öperek kiliseden ayrıldı. (Radikal)