Aya Yorgi'de Paskalya çarşıda bayram...

Hıristiyanların en önemli dini bayramlarından biri olan ve Hazreti İsa'nın yeniden dirildiğine inanılan günün kutlandığı Paskalya, dün Türkiye'deki kiliselerde de kutlandı.

İSTANBUL - Hıristiyanların en önemli dini bayramlarından biri olan ve Hazreti İsa'nın yeniden dirildiğine inanılan günün kutlandığı Paskalya, dün Türkiye'deki kiliselerde de kutlandı. Paskalya dolayısıyla Fener Rum Patrikhanesi bahçesindeki Aya Yorgi Kilisesi'nde, Yunanistan'dan gelen çok sayıda konuğun katılımıyla ayin yapılırken, Kapalıçarşı da pazar günü kapılarını turistlere açtı.
Fener Rum Patriği Bartholomeos'un yönettiği Paskalya ayininde, Rumca ilahilerin yanı sıra aralarında Türkçenin de bulunduğu çeşitli dillerde dualar okundu. Ayine, Yunanistan'ın İstanbul Başkonsolosu Alexandros Alexandris ile Türkiye'de yaşayan ve Yunanistan'dan gelen çok sayıda Rum Ortodoks katıldı. Patrik Bartholomeos, dini törenin ardından ayine katılanlara da kırmızı renge boyalı yumurta dağıttı.
Kapalıçarşı da dün Paskalya nedeniyle pazar günü kapılarını açtı. Kapalıçarşı Esnafları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Fırat, esnafın son üç ayda yapamadığı işleri, son üç günde yaptığını söyledi. Fırat, bazı dükkânların açılmamasının nedeninin, esnafın bir kısmının kendi bayram ve inançlarından kaynaklandığını ve bunun protesto anlamı taşımadığını söyledi.