Ayağa takılan demir, 5 bin YTL

Yolda yürürken takılıp düştünüz, belki de bir yeriniz kırıldı. 'Görünmez kaza' deyip geçmemek, ayağınıza takılanın sorumlusunu aramak için önünüzde bir 'emsal' var. Gazeteci Musa Ağacık yolda yürürken takılıp düştüğü demir çubuk...

İSTANBUL - Yolda yürürken takılıp düştünüz, belki de bir yeriniz kırıldı. 'Görünmez kaza' deyip geçmemek, ayağınıza takılanın sorumlusunu aramak için önünüzde bir 'emsal' var. Gazeteci Musa Ağacık yolda yürürken takılıp düştüğü demir çubuk yüzünden İstanbul Büyükşehir Belediyesi
aleyhine açtığı davada 5 bin YTL tazminat almaya hak kazandı.
Ağacık 25 Aralık 2005'te İstanbul'un Beyoğlu ilçesi Maliye Caddesi'nde sağ yaya kaldırımında yürürken, belediyenin döktüğü betondan 3.5 santimetre dışarı çıkan demir çubuklara takılarak düştü. Sol kolu üzerine yuvarlanan Ağacık'ın kolu iki ayrı yerden kırıldı.
Bunun üzerine İstanbul 5. İdare Mahkemesi'ne Büyükşehir Belediyesi aleyhine 20 bin YTL'lik tazminat davası açan Ağacık 5 bin YTL tazminat kazandı.
Anayasa'da yazılı hak
Anayasa'nın 125. maddesindeki 'İdare, kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlüdür' hükmüyle açılan davada Ağacık'ın belediyenin hatası yüzünden 62 gün iş yapamaz raporu aldığı vurgulandı.
Mahkeme kararında, Ağacık'ın kolunun mesleğini icra etmede olmazsa olmaz bir uzuv olduğu bu nedenle idarenin kusurundan kaynaklanan bu durumdan dolayı manevi tazminat isteminin uygun bulunduğu ifade edildi. Mahkeme Ağacık'ın uğradığı manevi zararın 5 bin YTL olduğuna karar vererek 20 bin YTL'lik tazminat isteminin 15 bin YTL'sinin reddedilmesine karar verdi. Kazadan dolayı sol bileğinde yüzde 25 hasar oluştuğunu belirten Musa Ağacık kararın, mücadele edildiğinde kazanıbileceğinin örneği olduğunu ifade etti.
Yön levhası kafa kırınca!
Mahkemeye başvurduktan sonra Belediye'nin olayı gizlemeye çalıştığını belirten Ağacık şöyle dedi:
"Cadde üzerinde bir yön levhası varmış. Gelen giden kafasını çarptığı için levhayı kaldırmışlar. Ama ayağındaki demirleri kaldırmamışlar. Ben bu demirlere takılarak kolumu kırdım. Mahkemeye başvurmamızın ardından belediye demirleri kaldırmış ama bilirkişi bu demirleri saptamıştı. Bir caydırıcılık olması açısından bu tip davaların daha yüksek tazminatlara hükmetmesi gerekir. Umarım ki karar diğer belediyelerde benzer durumlarla karşılaşan insanlar için bir örnek temsil eder. Ağacık'ın avukatı Erdal Doğan, kararın tüm İstanbullulara emsal niteliğinde olacağını belirterek, "Umarım bu yönde açılacak diğer davalarla kaldırımlar, yollar, toplu ulaşım araçları, trafik sorunu şehirde yaşayanlar ve yayalar öncelikle gözetilerek çözümlenir" diye konuştu.