'Ayağı tökezlediğinde Erdoğan'ı önce onlar terk edecek'

'Ayağı tökezlediğinde Erdoğan'ı önce onlar terk edecek'
'Ayağı tökezlediğinde Erdoğan'ı önce onlar terk edecek'
Yeni Şafak yazarı Abdülkadir Selvi bugünkü yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik çevresindekilerin övgü sözlerine yer verdi. Abartılı övgülerin AKP'ye ve Erdoğan'a zarar verdiğini dile getiren Selvi, "Ayağı tökezlediğinde Erdoğan'ı ilk terk edecek olanlar da bunlardır. Özal'da, Çiller'de görmedik mi? Yeni efendiler bulunca sırtından hançerlediler" diye yazdı.

RADİKAL-Hükümete yakınlığı ile bilinen Yeni Şafak yazarı Abdülkadir Selvi bugünkü köşesinde araştırmalardan yola çıkarak geçmiş seçimlerin aksine bu seçimde şu anda yüzde 14 gibi kararsız seçmen olduğunu dile getiriyor. Bu kararsızların çoğunluğunun AK Parti seçmeni olduğunu  anlatan Selvi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'a yönelik çevresindekilerin övgü sözlerini abarttığını sözlerinin hem AK Parti hem de Erdoğan'a zarar verdiğini ifade ediyor. Geçmiş iktidarlardan örnek veren Selvi yazısında çarpıcı bir analize de yer veriyor ve "Ayağı tökezlediğinde Erdoğan'ı ilk terk edecek olanlar da bunlardır. Özal'da, Çiller'de görmedik mi? Yeni efendiler bulunca sırtından hançerlediler" diyor.

Selvi, 'Yarın geç olmadan uyarayım istedim' başlıklı yazısında şunları dile getirdi: 

Seçimlere 13 gün kaldı ama bazı ciddi sıkıntılar ve belirsizlikler var.
Bunlar;
1-Seçim startı verildiğinde kararsızların oy oranı yüzde 15'ti. Seçimde son düzlüğe girildiğinde bu oran yüzde 5'ler seviyesine gerilerdi. Ama bu kez yüzde 14'ler düzeyini koruyor. Asıl önemli olan kararsızların önemli bir kısmı AK Parti seçmeni. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sürprizlerle dolu bir seçim olacak” diye buna işaret etti.
2-HDP'nin barajı aşıp aşmayacağı konusu önemini koruyor. Son araştırmalar ve sahadaki gözlemler HDP'nin barajı aştığı yönünde.
3-AK Parti'nin alacağı oy oranı ve çıkaracağı milletvekili sayısı.
HDP'nin barajı aşması halinde oy oranından ziyade milletvekili sayısı önem kazanıyor.
Başbakan karınca gibi çalışıyor. Kılıçdaroğlu 'nun iki, Bahçeli'nin üç katı miting yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan meydanlara indi. Peki AK Parti seçmenindeki bu kararsızlık nereden kaynaklanıyor? İkili görüntü bir kafa karışıklığına mı yol açtı?
Önceki seçimlerde AK Parti'ye oy veren ama şimdi partisiyle ilişkisini sorgulayan kitle yeniden kazanılmazsa, Türkiye 8 Haziran sabahı koalisyon hükümetine uyanma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir.
AK Parti, tüp geçitle denizin altından Boğaz'ın iki yakasını bir birine bağlamayı başardı. Ama görünen o ki seçmenlerinin bir bölümüyle gönül köprülerinde bir sorun var. AK Parti'nin bu seçimlerde en büyük rakibi yine AK Parti. Seçimi kazanmasının yolu ise AK Partilileri kazanmaktan geçiyor. Kasım ayında yapılan projeksiyonda AK Parti'nin oylarının yüzde 55'e çıkma potansiyeli olduğu tespit edilmişti. Ocak ayına girdiğimizde oy oranı yüzde 50 civarındaydı. Sonra ne oldu da düştü? Biliyorsunuz o günlerde kamuoyuna akseden tartışmaları. Sonra farkına varıldı. Frene basıldı. Mayıs ayına girdiğimizde bir canlanma başladı. İbre yukarı doğru yükselmeye başlamıştı ki, ne olduysa tersine döndü.
AK Parti son 2 haftada bu konuya bir çare bulmak zorunda.
Üçüncü köprüyü, üçüncü havaalanını yaparsınız, İstanbul'un altında üç katlı tüp geçit geçirir, denizin ortasına havaalanı kurarsınız ama bazı söylem ve tavırlarınız kendi tabanınızda rahatsızlık meydana getirmişse burada bir sorun var demektir.
AK Parti'ye oy veren dindarların ve batıda yaşayan Kürtlerin bir kısmının böyle bir sorgulama içinde olduğu anlaşılıyor.
Uludere, Kobani ve “Kürt sorunu yoktur” söylemiyle, batıdaki Kürtlerde duygusal bir kopuşun başladığı anlaşılıyor. Ayrıca partisiyle arasına mesafe koyan ama başka bir yere gitmeyen yüzde 14'lük bir kitle var. İlk kez bu seçimlerde böyle bir yapı ortaya çıktı. Bunları AK Partili kararsızlar olarak kavramlaştırıyoruz. Geçen seçimlerde AK Parti'ye oy veren ve bu seçimde başka bir partiye oy vermeye eli gitmeyen bir kesim. Burada milletvekili listelerinde yapılan yanlışlıkların payını da görmek gerekiyor.
AK Parti'nin bu durumu fark edip, kendisini ikna etmesini bekliyor.
1989 yerel seçimlerinde halk, ANAP'ı uyarmak istemişti. Ama bu Türkiye'ye pahalıya mal oldu. Türkiye'de değişimciler ile statükocuların mücadelesinde kaybeden taraf değişimciler oldu. Özal, Çankaya'ya çıkarak bunu bir nebze dengelemeye çalıştı ama başarılı olamadı. Özal'ın ölümüyle birlikte statükocular zaferlerini ilan etti. Türkiye 90'lı yıllara böyle sürüklendi. Başörtüsü yasağının ağırlaştığı, OHAL'in kader olduğu, faili meçhullerin yaygınlaştığı, koalisyon hükümetleri ile yönetildiğimiz 28 Şubat'lı günlere böyle sürüklendik. Çok ağır bir ekonomik kriz yaşadık. Ağır bedeller ödedik.
Biz vaaz kürsüsünde, konferans salonlarında ya da miting meydanlarında sahabeden örnekler vermeyi severiz.
Hazret-i Ömer, “Seni kılıçlarımızla doğrulturuz” diyen cemaatin karşısında Allah'a şükrettiğini anlatırken gözlerimiz yaşarır.
Sahabe, atalarının dini yerine Hazreti Peygamber'in dinini seçtikleri için zulme uğruyor, hicret etmek zorunda kalıyorlardı. O yüzden, ”Anam babam sana feda olsun ya Resulallah” diyorlardı.
Buna rağmen, ulema arasında bunun şirke neden olmayacağı tartışılmış Peygamberimiz'e karşı sadece sahabeye has bir hitap şekli olduğu sonucuna varılmıştı.
Bugün ise edep ve erkân düsturlarını bir kenara bırakarak, ”Erdoğan için diyorum ki ona; anam, babam, eşim çocuklarım feda olsun” denilebiliyor.
Yetinilmiyor.
“Solculuk dönemimde Mevlânâ ile Şems'in arasındaki aşka anlam veremiyordum. Tanıdıktan sonra gördüm ki, böyle bir ilâhî aşk iki erkek arasında olabiliyor” türü konuşmalar yapılıyor.
An itibariyle ne Mevlânâ var ne Şems. Ne de kimse sahabi konumunda…
Bunlar Erdoğan'a ve AK Parti'ye bir fayda sağlamıyor. Gönül köprülerini zedeliyor, davamız zarar görüyor.
Biz tevazumuzla, sadeliğimizle ve fakir sofralarındaki yerimizle bilinirdik.
Recep Tayyip Erdoğan bu ülkeye ve İslam alemine lazım.
Çok büyük hizmetleri oldu.
Ülkeyi en az 5 kat büyüttü. Askeri vesayeti geriletti. Başörtülüler birinci sınıf vatandaş oldu.
Meclis'e sokulmayan başörtülüler, milletvekili oldu.
İmam-Hatiplerin orta kısımları açıldı, okullara Kur'ân-ı Kerim ve Siyer dersleri konuldu. Çözüm süreci başlatıldı.
Hizmetleri saymakla bitmez.
Tek kelime ile Allah ondan razı olsun. Her sabah dualarımın arasında ismen saydığım iki kişiden birincisidir.
Ancak, “İki tabancam var. Bolca da mermim var. Ben ölmeden, beni vurmadan, ben asılmadan bu ülkenin seçilmiş Cumhurbaşkanına kimse elini süremez” şeklindeki yaklaşımlar fayda sağlamıyor. Tam aksine Erdoğan'a zarar veriyor.
Evet iki tabanca var. Ama namluları Erdoğan'a çevrilmiş durumda.
Ayağı tökezlediğinde Erdoğan'ı ilk terk edecek olanlar da bunlardır. Özal'da, Çiller'de görmedik mi? Yeni efendiler bulunca sırtından hançerlediler. Menderes, Yassıada'da soyadını verdiği Ethem Menderes'in günlüklerinden yargılandı.
Erdoğan da, AK Parti de, Davutoğlu da bu ülke için gerekli.
Lütfen küçük menfaatleriniz uğruna Erdoğan'a kıymayın efendiler!
Yarın geç olmadan uyarayım istedim.


  http://www.radikal.com.tr/136517913651797

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Aslan terbiyeciliğine soyunmak... - user1063429

  Yazının sahibi, hesapta aslanın terbiye edilerek işlerin normale döneceğini iddia ediyor. Birincisi, ortada aslan yok. İkincisi zaten terbiye olmayacak. Üçüncüsü, bir sorunun, çözüm olmayacağı aşikardır. Yani bir sorun, doğası gereği sorundur. Ondan kendisine çözüm olmasını bekleyemezsiniz. Bir sorunun kendine çözüm olması için kendini ortadan kaldırması gereklidir.

  ..... - user1022763

  bu durum gelen tüm iktidarlarda oldu ve olacaktır da....yönetenin etrafını saran özel bir kitle....ve her şeyi sadece kendi görmek istedikleri şekilde aksettiren insanlar...o yüzden Tayyip Erdoğan hiçbir zaman gerçekleri halkın gözünden göremeyecektir...gerçekler her daim çarpıtılacaktır o özel kitle tarafından, onun gözleri kör olmuştur artık...çok eleştirdiğimiz Osmanlı padişahları bile arada bir halkın içine, halk gibi giyinip, karışır durumlarını görerek tespit ederlermiş, bunu Erdoğan yapabilir mi acaba...o da herkes gibi günün birinde gidecek elbet hem de büyük pişmanlıklar içinde....

  " siz ve davanız!!" - user433512

  Yazar açıkça, öylesine "ayırımcı" bir dil kullanıyor ki; bizim gibileri de, " o'nlar ve davaları!!!" demeye yönlendiriyor. Aynen," dualarından eksik etmediği" velinimetinin," yaratılanı severiz,yaradandan ötürü" deyip,kendisine biat eden % 50'yi "yaratılan", gerisini,yani bizleri " yaratık" yerine koyması gibi!.Bana göre,Hz.Muhammmed'in karşı çıktığı cahiliye döneminin " kabile kültürü" nün ürünü, hastalıkla malul bir " zihniyet!". "Hançerleme" olgusu da, Halife Ebubekir'den hemen sonra hortlayan, sonrasında da Emevi döneminden beri dinci siyasetçilerin her dönemde kullanmaktan çekinmedikleri,o hastalıklı zihniyetin ürünü! 21.yy'ın sorunlarına,,hala 7.yy öncesi cahiliye döneminin referansları ile bakmaktan kurtulamamışsanız,siz bir kabile mensubu olmaktan, davanız da çağların çok gerisinde kalmış, arkaik " kabilecilikten" öte bir anlam ifade etmez.

  Selvi boylum ironi yazmalı(yı)m - user416981

  Tamamen ironilerle kaplı bir yazı. Bir tarafta Hz.Ömer adaleti diğer yanda Cumhurbaşkanı'nın meydanlara inmesine yapılan övgü. Bir tarafta eski solculuk dönemleri bir tarafta kazanan vesayetin yanında olmak üzerine izlenen bir yazarlık. Allah ıslah etsin, insanlık onurundan hiçbirimizi uzaklaştırmasın.

  - momentum

  Çok gazete okumam, Abdullah Selvi'yi de tanımıyorum, ama çok doğru bir yazı. Siyaseten doğru olmasına gerek yok, hayat dediğimiz şeyle uyum içinde olduğu için doğru. Maalesef liderler, kendilerine hayran bir yalaka kalabalığının arasında boğulup gidiyor. Abdullah Gül'ler, Ali Babacan'lar, Mehmet Şimşek'ler ortadan çekilirken yerlerini Yiğit Bulut, Hülya Avşar, Kaya Çilingiroğlu alıyor. Bir tarafta Efgan Ala ve ekibi eski model mülkiye hesaplarına takılmış durumda, diğer tarafta muhafazakar müteahhit Ala Ağaoğlu bikinili metreslerini sıraya diziyor. AKP seçmeninde bu kadar yüksek bir tereddüt oranı olması doğal. Daha yüksek olmamasını sebebi, AKP'nin misyonunda hala rakipsiz olması. Yani, hem Müslüman hem merkez partisi olarak alternatifinin olmaması. De, bakalım Hülya Avşar'la nereye kadar gider bu.

  İnsan - cem_ozgen

  Selvi geç kaldın bu yazıyı 2 sene önce yazsaydın değerli olurdu sen artık malumun ilanını yazmışsın,akp yolcu bağlasan artık durmaz ,yazıda cok doğru tespitler var akp artık devlet partisi,devletin gucuyle bütünleşen bir parti halbuki iktidar olduklarında tamda bugun hdp nin savunduklarını neredeyse savunuyorlardı akp de ayaklar baş olalı guç zehirlenmesi yaşayalı uzun zaman oldu ve bu en derinlerine kadar işlemiş durumda, cehalet son noktaya ulaşmış durumda ,akp içinde buna seyirci kalanlar da var etrafda devlet adamı diye geçinip sesini cıkarmıyanlar , köşede sessizce bekleyip bunlar gitsede biz el atsak diye bekliyenler ,bu yazı cok geç kalınmış yazı tren kalktı o yuzden senin bu yazında artık işe yaramaz

  aynen katılıyorum - user1091590

  sayın selviyi tv de izlerken gıcık bir şekilde izliyorum. ama ilk kez bir tespitine katılıyorum.kendisini tebrik ediyorum. mükemmel bir tespit.muhtemelende bu senaryo en kısa zamanda gerçekleşecek bu yüzden sayın cumhur başkanmızın başta kendisine en çok kim yağ çekiyosa ona çok dikkat etmesi gerekli..unutmayalımki saraylarda en kahpe darbe ..en yakınızdaki insan dan gelir...yazık olur sonra..