@ismailsaymaz

'Ayağımle yerdeki şahsı hafifçe dürttüm'

'Ayağımle yerdeki şahsı hafifçe dürttüm'
'Ayağımle yerdeki şahsı hafifçe dürttüm'
Gezi eylemleri sırasında Eskişehir'de Ali İsmail Korkmaz'ın dövülerek öldürülmesiyle ilgili davanın ilk duruşmasında gergin anlar yaşandı. Sanık polis Şaban Gökpınar, "Ali İsmail diye tabir edilen şahıs" deyince salondakiler tepki gösterdi. Diğer sanık polis ise "Yere düşmüş vaziyetteydi, hafifçe ayağımla dürterek kalkmasını istedim" dedi. Eskişehir'de Gezi eylemleri sırasında dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz'ın Kayseri'deki duruşmasında savcı, tutuksuz yargılanan polis Yalçın Akbulut hakkında tutuklama talep etti.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

KAYSERİ - Güvenlik gerekçesiyle Eskişehir'den Kayseri'ye alınan davanın ilk duruşması öncesinde olağanüstü güvenlik önlemleri alandı. Binlerce polis ve TOMA Kayseri Adliyesi önünde nöbet tuttu. Kent dışından davayı izlemeye gelenlerin otobüsleri durduruldu, içindekiler arandı. Yaklaşık 2 bin polis memuru, 2 TOMA ve bir polis helikopterinin görev yapacağı duruşma öncesi, şehrin giriş ve çıkışlarına arama noktaları kuruldu.Duruşmayı CHP ’li Mahmut Tanal, Sezgin Tanrıkulu, İlhan Cihaner, Veli Ağbaba, Hüseyin Aygün, Musa Çam, Aylin Nazlı Aka, Muharrem Işık, Şevki Kulkuloğlu, Melda Onur, Refik Eryılmaz, Mehmet Ali Ediboğlu, Tufan Köse, Süheyl Batum, HDP milletvekili Levent Tüzel, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş geldi.

Biri polis olmak üzere 5’i tutuklu 8 kişinin 'Kasten adam öldürmek' ve 'Bu suçu kolaylaştırmaktan' 10 yıl ile ömür boyu hapis arasında ceza istemiyle yargılandığı davanın duruşmada avukatların ve gazetecilerin salona alınması sırasında zaman zaman gerginlikler yaşandı. Korkmaz ailesi duruşma salonuna alkışlarla alındı.

ANNE KORKMAZ'DAN SANIKLARA: NE YAPTI SİZE

Korkmaz'ın annesi Emel Korkmaz elinde oğlunun fotoğraflarının bulunduğu çerçeve ile sanıkların karşısına oturdu. Anne Korkmaz, sanıklara Ali "Oğluma bakarak konuşun. Nasıl kıydınız oğluma? Ne yaptı size, ırzınıza mı girdi, çocuklarınızı mı dövdü? Annelerinizin yüzüne nasıl bakıyorsunuz?" diye bağırdı. Sanıkların kimlik tespiti sırasında anne Emel Korkmaz, oğlunun resmini yüzlerine tutarak, "buraya bakarak konuşun" dedi. Sanık avukatlarının 'Hakaret ediliyor' itirazı üzerine Korkmaz, ellerini göstererek, "Katillerin önümden çekilmesini istiyorum. Ben oğlumu bu temiz ellerle büyüttüm. Onlara dokunmam. Oğlumu bu ellerle gönderdim Eskişehir’e, alamadım maalesef" dedi.

Duruşmada iddianamenin okunmasından sonra sorguya geçildi. Ali İsmail'in resimlerini tutan ailesi, "Vurmayın, öldum dedi niye öldürdünüz", "Kimi öldürdügünüzü biliyor musunuz", "Katilsiniz", "Vicdanınız rahat mı" diye tepki gösterdi.

Mahkeme, Korkmaz ailesinin davaya katılımını kabul ederken, Ethem Sarısülük'ün Ağabeyi Mustafa, Abdullah Cömert'in Ağabeyi Zafer ve Mehmet Ayvalıtaş'ın Kardeşi Muharrem ime ÇHD'nin müdahillik talebini reddetti. 

 

 

Avukatlar: Bu dava niye Eskişehir'de görülmüyor?

SALONDA SİLAHLI KİŞİ İDDİASI

Duruşma devam ederken silahlı bir kişinin içeriye girdiği iddia edildi. Silahlı olduğu iddia edilen kişiyi Pınar Aydınlar fark etti. Avukatlar polisin etrafını sardı ve kimlik tespitini istedi. Bu arada yan kapıdan kaçmaya çalışan kişinin "Biz vekil korumasıyız" dediği öğrenildi. Fakat hiçbir vekilin koruması olmadığı belirlendi. Salonda arbede çıktı. Silahlı olduğu iddia edilen kişi polisler tarafından dışarıya çıkarıldı. Bu arada Ali İsmail Korkmaz'ın ablası salondaki gerginlik nedeniyle bayıldı. Silahla girdiği iddia edilen kişinin uzman çavuş İbrahim Kahraman olduğu ortaya çıktı. Kahraman, tekrar salona getirildi ve kimliği soruldu. Burdur’da görev yaptığını ifade eden Kahraman, sanıklardan Mevlüt Saldoğan’ın teyzesinin oğlu olduğunu ve davayı izlemek için geldiğini, üzerinde silah olmadığını söyledi. Salonda ikinci bir kişinin olduğunu iddia eden avukatlar ise itiraz etti.

Ali İsmail Korkmaz işte böyle öldürüldü!

SİVİL UZMAN ÇAVUŞUN ÜZERİNDE SİLAH ÇIKMADI

2 avukat ve CHP Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu'nun şahitliğinde polisler tarafından yapılan aramada, Burdur 58'inci Piyade Alayı'nda görevli Uzman Çavuş İbrahim Kahraman'ın üzerinde herhangi bir silah çıkmadı. Emniyet Müdürü Mustafa Aydın da İbrahim Kahraman'da silah olmadığını ve bu durumun tutanakla tespit edildiğini belirtti. Aramanın ardından CHP'li  Kulkuloğlu da, koridorda bekleyen avukatlara, aramada silah bulunmadığını söyledi. Kayseri Valisi Orhan Düzgün ise twitter hesabından yaptığı açıklamada "Duruşmayı izlemeye gelen avukatlardan birisi salondaki izleyicilerden birinin cebindeki sert cismi (cep telefonu) silah sanmıştır. Duruşma salonunda bazı kişilerin üzerinde silah bulunduğuna ilişkin bilgiler doğru değildir" diye yazdı. 

Ali İsmail Korkmaz davasına yoğun önlem hazırlığı

 

 İDDİANAME OKUNDU


Duruşmada savcı iddianameyi okumaya başladı. Ali İsmail'in annesi Emel Korkmaz da kucağında oğlunun resmi, kafasını sallayarak ve ağlayarak dinledi. Emel Korkmaz, gözlerini sanıklardan da bir an olsun ayırmadı. İddianamede sanıkların ''Ali İsmail bize küfrediyordu'' dediği yer alıyor. Tanıklara göre ise Ali İsmail ''Yapmayın etmeyin'' diye yalvarıyordu. İddianamede tanıkların anlatımına göre Ali İsmail'i döven polislerin ''İyi stres attık'' dedikleri belirtildi. İddianame okunurken Ali İsmail'in babası da ''Nasıl yaptınız bunu oğluma'' diye haykırdı. İddianamenin okunmasının tamamlanmasıyla duruşmaya ara verildi.

ALİ İSMAİL'İN YILAN HİKAYESİ

Ali İsmail'in ailesi salon çıkışı sanıklara tepki gösterdi. Abisi Gürkan Korkmaz sanık polislere, "Bir suçu varsa gözaltına alsaydınız, neden öldürdünüz kardeşimi?" diye seslenerek şu anısını anlattı: "Babam bahçedeki yılanı öldürmek istedi, kardeşim karşı çıktı, bırak doğada yaşasın dedi. Ali İsmail bir yılana kıyamazken siz ona nasıl kıydınız?"

SANIKLARDAN AYRI AYRI SAVUNMA 

Saat 14.15'de duruşmanın öğleden sonraki bölümü başladı. Sanıkların hepsi ayrı ayrı avukatları olduğunu ve savunma yapacaklarını belirtti.

SADECE KORKMAZ AİLESİ MÜDAHİL
Korkmaz ailesine davaya müdahil olup olmayacakları soruldu. Anne Emel Korkmaz, "Tabii ki, Ali İsmail'le birlikte katılacağım" dedi.  Ankara 'da polisin silahından çıkan kurşunla ölen Ethem Sarısülük'ün abisi Mustafa Sarısülük ile Gezi protestoları sırasında hayatını kaybeden ilk isim Abdullah Cömert'in abisi Zafer Cömert, Mehmet Ayvalıtaş'ın abisi Muharrem Ayvalıtaş da şikayetçi olduklarını ve müdahil olmak istediklerini söyledi.  Çağdaş Hukukçular Derneği ve Özgürlükçü Hukukçular Derneği de müdahillik talebinde bulundu.  Sanıklar, aile dışındaki müdahillik talepleri için "Tanımıyorum, kabul etmiyorum" dedi.  Bu ifadelere aile ve avukatları tepki gösterdi. Gürkan Korkmaz, sanıklara "Ali İsmail'i tanıyor musun?" diye seslendi.  Kayseri 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, Ali İsmail Korkmaz davasının ilk duruşmasında Korkmaz ailesi dışındaki tüm müdahillik taleplerini reddetti.

Mahkeme heyeti, Gezi olaylarında öldürülen Ethem Sarısülük’ün ağabeyi Mustafa’nın, Abdullah Cömert’in ağabeyi Zafer’in, Mehmet Ayvalıtaş’ın ağabeyi Muharrem Ayvalıtaş’ın, Ali İsmail Korkmaz’ın amcasının oğlu Dönmez Korkmaz’ın, Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı Hüseyin Aslan, Özgürlükçü Hukukçular Derneği Başkanı Fırat Hepözdemir’in müdahil olma isteklerini, ”Olaydan sadece direkt zarar görenler müdahil olabilir” diyerek, geri çevirdi. Ali İsmail Korkmaz’ı savunan avukatların 8 sanığın birbirinden etkilenmemesi için polislerin ayrı, sivillerin ayrı mahkeme heyetinin karşısına çıkarılması isteği kabul edilmedi.''ALİ İSMAİL DİYE TABİR EDİLEN ŞAHIS'' GERİLİMİDuruşmada daha sonra sanıklar ifade vermeye başladı.  Sanık polis Şaban Gökpınar ifadesinde "İzinliydim, sözlü talimatla göreve çağrıldım, ara sokaklara girenleri engelleme görevi verildi bize" dedi.
Gökpınar, ifadesine "Ali İsmail diye tabir edilen şahıs" diyerek başlayınca anne Emel Korkmaz itiraz etti: "Tabir edilen şahıs değil, Ali İsmail Korkmaz."

Gökpınar, copun kendisine zimmetli olduğunu, Ali'nin dövüldüğü gün tüm gün copun kendisinde olduğunu belirtti ve ''Kimseye vurmadığını'' iddia etti.
 

 

Hem döven hem dövülen tanık

 

SANIK SALDOĞAN: AYAĞIMLA YERDEKİ ŞAHSI HAFİFÇE DÜRTTÜM

Duruşmada sanık polis Mevlüt Saldoğan'ın ifadesi Korkmaz ailesinin tepkisine neden oldu. Saldoğan ifadesinde şunları söyledi:
''TEM’de çalıştım, meslek hayatım boyunca ne olursa olsun Ali İsmail gibi bir gencimizi kaybettiğimiz için çok üzgünüm, buradan baş sağlığı diliyorum, ailesine de sabır diliyorum. Ben 31 Mayıs sabahı mesaiye başladım, akşam mesai bitiminde basın açıklaması olacağı şeklinde bilgi geldi, amirimiz olay yerinden ayrılmamamızı söyledi, harekete geçerek AKP binası önüne geldik. Olay günü sabahına kadar 72 saat bilfiil görev yaptım. Olay gecesine gelince, daha gündüz saatleriydi amirlerimizin emirleri sonucu AKP önünde görev aldık, bize önce söylenen Çevik Kuvvet arkasında bir gözaltı yapılacaksa onu yapmamızdı. Çevik TOMA ile görev yaparken bir müdahale olmadı. Yetkili amirlerimiz güvenlik şube, özel donanımlı yüksek sesle görev yapan araçla eylemin kanuna aykırı olduğu şeklinde defaten, yalvarırcasına ikaz etti. Daha sonra grup dağılmadı. Cadde üzerine kurulan barikatın arkasından taş, sopa, demir, sapanla saldırılar oldu. Barikatı açmak için Çevik ile harekete geçtik. Saldırı olunca geri çekildik. Çevik Kuvvet’in önünden kaçanlar bize saldırdı. Daha sonra sıralı amirlerimizden biri, elinde telsizle o bölgedeki grubu oradan gözaltı yapılmadan uzaklaştırmamız istendi. Sokağa giriş nedenimiz oydu. Benim vurduğum şahıs kesinlikle Ali İsmail değildi. Çünkü şahıs benden uzun boyluydu. Şahıs önümden geçti, müdahalede bulunmadım. Yalçın bey koşuyordu, ileride üç dört şahsın önüne geçitiğini gördüm. Şahıslara 'bırakın dokunmayın' dedim, yere düşmüş vaziyetteydi, hafifçe ayağımla dürterek kalkmasını istedim. Şahıs arkamdan küfür etti. 'Küfretme, ayıp, erkek insana küfür etmek yakışmaz' dedim.''

Bu ifadeye tepki gösteren ağabeyi Gürkan Korkmaz yerinden kalkarak, “Erkek misin sen? Elinde kan var, tuttuğun oruç oruç değil, kıldığın namaz namaz değil” diye bağırdı.