Ayakkabı kutusunda 4,5 milyon dolar bulundu

Ayakkabı kutusunda 4,5 milyon dolar bulundu
Ayakkabı kutusunda 4,5 milyon dolar bulundu
Adli kaynaklardan edinilen bilgiye göre, dün başlayan yolsuzluk soruşturmasında gözaltına alınan banka genel müdürünün evindeki kütüphanede, ayakkabı kutuları içerisinde 4,5 milyon dolar bulundu ve bu paraya el konuldu.

Radikal.com.tr – İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna ilişkin bazı detaylar daha gelmeye başladı. Adli kaynaklardan edinilen bilgilere göre, dün gözaltına alınan, kamu bankası genel müdürünün evindeki kütüphanede, ayakkabı kutuları içerisinde 4,5 milyon dolar bulundu ve bu paraya el konuldu.

Bu arada dün başlayan yolsuzluk soruşturmasının zamanlamasına ilişkin de ilginç bir iddia ortaya atıldı. Buna göre, “Şüpheliler arasında delillerin yok edilmesi yönünde görüşmeler yapılması üzerine” operasyonun başlatıldığı öğrenildi. 


AYAKKABI KUTUSUNDA SERVET

Adli kaynaklardan edinilen bilgiye göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında gözaltına alınan Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın evindeki kütüphanede ayakkabı kutuları içerisinde 4,5 milyon doların bulundu ve bu paraya el konuldu. Banka genel müdürünün eşinin de bir telefon görüşmesinde "Yeşiller geldi" şeklinde ifade kullandığı kaydedildi.

Operasyonda adı geçen bakanlar hakkında henüz bir fezleke hazırlanmadığı soruşturma dosyasındaki incelemenin tamamlanmasının ardından bazı bakanlarla ilgili delillere ulaşılması durumunda fezleke hazırlanabileceği belirtildi.


OPERASYON ÖNE ALINDI

Öte yandan operasyon ile ilgili bir başka detay ortaya çıktı. Bakan çocuklarının bulunduğu dosya ile ilgili soruşturmanın 15 ay önce başladığı ifade edildi. Teknik ve fiziki takip yapılan soruşturmada şüphelilerin faaliyetlerini durdurmaya başladıkları ve delillerin yok edilmesi yönünde görüşmeler yaptıkları tespit edildi. Bunun üzerine durum İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı'na da iletilerek operasyon planlanan tarihten önce başlatıldı.


İLK SAVCININ GÖREV YERİ DEĞİŞTİ

Bu arada dosyanın daha önce başka savcıda olduğu ancak bu savcının görev yerinin değişmesi üzerine tüm dosyalarının savcı Celal Kara'ya geçtiği belirtildi.


CİHAN | DHA

Operasyon dosyası Zekeriya Öz'den alındı

Operasyonu başlatan fotoğraf: Facebook'ta balya balya dolar!

Halkbank Genel Müdürünün eşi de gözaltında

Hangi bakanlar kaç milyon rüşvet aldı?