Ayakkabı kutusundaki paralar Makedonya'yı karıştırdı

Ayakkabı kutusundaki paralar Makedonya'yı karıştırdı
Ayakkabı kutusundaki paralar Makedonya'yı karıştırdı

Süleyman Aslan

Süleyman Arslan'ın evinde bulunan 2 milyon Euro, Makedonya Meclisi'nde tartışma konusu oldu.

Makedonya'daki yazılı ve görsel medya Türkiye 'de yolsuzluk ve rüşvet olaylarına geniş yer verirken, konu meclis gündemine de taşındı.

Ülkede, soruşturma kapsamında tutuklanan Süleyman Arslan'ın evinde bulunan 2 milyon Euro'nun Makedonya'nın başkenti Üsküp'te bulunan Uluslararası Balkan Üniversitesi için toplandığı tartışılıyor.

Şimdiye kadar zor da olsa 950 bin Euro'nun Makedonya'ya gönderildiği haberleri ise meclis toplantısında tartışıldı.

Ana muhalefet partisi Sosyal Demokratlar Birliği milletvekili Radmila Şekerinska, Başbakan Nikola Gruevski'ye gazetelerde yazılan haberleri göstererek "Bu paralar kaç kutuyla Makedonya'ya girdiğini bilmiyorum fakat İçişleri Bakanlığı ülkemize giren ayakkabı kutularını kontrol ediyor mu?" diye sordu.

Konuşmasına devam eden muhalefet milletvekili Radmila Şekerinska, “Ayakkabı kutusunda 4 milyon 500 bin Euro'nun sığabildiğinden haberdar olduk. Olay Makedonya'da değil dost ülke Türkiye'de gerçekleşti. Türkiye'deki rüşvet ve yolsuzluk olayının Makedonya'yla da ilgisi olduğu ortada. Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın evinde bulunan paraların bir kısmının Makedonya'yla alakası olduğu anlaşıldı. 950 bin Euro'nun da zar zor da olsa Makedonya'ya gönderildiği açıklandı" dedi.

Radmila Şekerinska'nın sorusuna Maliye Bakanı Zoran Stavreski cevap verdi. Sorunun spekülasyona dayalı olduğunu ve olayın başka bir ülkede yargı konusu olduğunu ifade etti. Makedonya'da her işlemin kanunlara uygun yapıldığını açıkladı.

Stavreski, "Bir milyon Euro'nun yasa dışı yollarla getirildiğine dair bir bilgiye sahipseniz o zaman göreviniz, durumu yargıya götürmektir. İspat edebilecek bir belgeniz olmadığı için söylediğiniz spekülasyondan ibarettir" dedi.

DHA - Eyüp Salih


  http://www.radikal.com.tr/116825211682524

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - slck1800

  ''Ayakkabı kutusundaki paralar Makedonyayı karıştırdı''derken haberde genelleştirme yapılmış ve meclisteki ''tartışma''sanki bütün Makedonya tarafından tartışılıyormuş gibi verilmiş ayrıca haberdeki fotoğrafta Makedonya meclisinin olması gerekirken konuda pasif olan Süleyman Arslanın fotoğrafı verilmiş.

  DEVLET ADAMI - HARAYDIN

  Devlet adamı dediğin ağzından çıkan zırva ile çıkması gereken doğruyu ayırtedebilen adamdır. Adam bir laf etti vazgeçtik ülkeden başka ülkelerin içini karıştırdı.

  Yöneticiler kendi yalanlarını yutmaya başladıklarında ölürler. - mavibalina

  Masalcı dede bize 2023 masalını anlatırken, bir de baktık ki Dünyanın maskarası olmuşuz.

  inanıyormusunuz - A.D

  tabiki inanmıyorum.ne kılıf bulaçaklardı.tabi bizde safız ya.bu gnl.md. ün kardesini ve yakınlarını tanıyanlardan daha yeni şöyle bir duyum aldı.son birkaç yıldır inanılmaz derecede lüx çipler,evler ve yaşam standartlarında yükselme gözlemlemiş.demekki kaynak halk bankası.fakat başbakanımızın dediği gibi müdür biraz safmış.