Ayaklarıyla yaptığı fuları bakana verdi

Ayaklarıyla yaptığı fuları bakana verdi
Ayaklarıyla yaptığı fuları bakana verdi
Dünya Sabır Ödülü'ne layık görülen Rabia Acar ayaklarıyla yaptığı fuları Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf'a hediye etti



ŞANLIURFA - Doğuştan elleri olmayan ve uzun yıllardan bu yana ayaklarıyla işlediği ürünleri satarak geçimini sağlayan, bu nedenle Şanlıurfa Valiliğince "Dünya Sabır Ödülü”ne layık görülen Kırıkkaleli Rabia Acar, işlediği fularlardan birini Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf’a hediye etti.

Şanlıurfa Valiliğinin desteğiyle Viranşehir ilçesine bağlı Eyyüp Nebi beldesinde 27 Eylül Pazar günü düzenlenen "Dünya Sabır Günü" etkinliklerine davet edilen Rabia Acar, ablasıyla birlikte katıldığı etkinlikte yaşama azmiyle ilgi odağı oldu.

Ödülünü Vali Nuri Okutan’dan alan Acar, törenin sonunda Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf ve Vali Nuri Okutan’ın yanına yaklaşarak, "el işi değil ayak işi" diyerek ayaklarıyla işlediği pembe bir fular ile patiği hediye etti.

Verilen hediye karşısında çok duygulanan Bakan Kavaf, bunun çok anlamlı bir hediye olduğunu ifade ederek, Acar’a teşekkür etti.


"NELER YAPABİLDİĞİMİ GÖSTERDİM"
Rabia Acar, kendisini etkinliğe davet edenlere neler yapabildiğini gösterebilmek için bir haftalık çalışma sonucu ayaklarıyla patik ve fular işlediğini belirtti.

Hz. Eyyüp Peygamber’in ismini taşıyan beldede böylesine önemli bir etkinlik kapsamında ödüle değer görülmesinin kendisi adına büyük bir mutluluk olduğunu ifade eden Acar, "Sayın Bakanın geleceğini geç öğrendim ama hem Vali Nuri Okutan’a hem de Bakan Kavaf’a birer hediye vermek istedim. Bu şekilde neler yapabileceğimi ortaya koyarak, ödülü boşuna almadığımı ispatladım" dedi.

KENDİNİ HAYIR İŞLERİNE ADADI
Ablasıyla birlikte yaşadığı Kırıkkale’de, birkaç yıldan bu yana el işi ürünler yaptığını ve kazandığı parayla üniversite öğrencilerine burs verdiğini ifade eden Rabia Acar, şunları söyledi:

"10 yıldan bu yana düzenli olarak kazandığım parayla üniversite öğrencilerine burs veriyorum. Aylık 300 TL’yi bu iş için ayırıyorum. Amacım bu rakamı 500 TL’ye yükseltmek. Bu konuda belli sayıda öğrenciyle temasım var. Hayırsever vatandaşlarımıza da sesleniyorum. Üniversite öğrencilerine burs vermek istiyorlarsa benim aracılığımla bunu sağlayabilirler." Rabia Acar, doğuştan ellerinin olmamasına hiç üzülmediğini ve hep sabrederek, Allah’a şükrettiğini belirtti.

Günün büyük bölümünde hasta olan ablasına ev işlerinde yardım ettiğini ve hayır işleri için çaba harcadığını ifade eden Acar, akşamları da ayaklarıyla örgü işlediğini kaydetti.(aa)