Ayaküstü Time'a kapak oldu

Dünyanın nabzını tutan Time dergisi, Avrupa baskısının kapak konusunu seçim öncesi Türkiye'deki kutuplaşmaya ayırdı. 11. kez Time dergisine konu olan Türkiye, Atatürk, İnönü, Menderes, Ağca ve...

İSTANBUL - Dünyanın nabzını tutan Time dergisi, Avrupa baskısının kapak konusunu seçim öncesi Türkiye'deki kutuplaşmaya ayırdı. 11. kez Time dergisine konu olan Türkiye, Atatürk, İnönü, Menderes, Ağca ve Naim Süleymanoğlu gibi isimlerin ardından yedinci yüzünü de Time'a kapak yaptı.
Bu ayki sayıya kapak olan 29 yaşındaki Mine Karakaş, Time'daki söyleşide konuşulanların yazıya aktarılmadığını, ayaküstü kendisine yaklaşan seçimle ilgili bir soruya verdiği cevaba yer verilmesini anlayamadığını dile getirerek, "İki buçuk ay önce yapılmış bir söyleşinin seçimlere bir hafta kala verilmiş olması bir şekilde düşündürücü oluyor" dedi.
'Kapak olacağımı bilmiyordum'
Sadece başörtüsü mağdurlarını temsilen bu söyleşi verdiğini belirten Mine Karakaş, 96-97 öğretim döneminde üniversiteye girdiğini, ancak türban sorunu nedeniyle bir yıl okuyabildiğini, dil öğrenmek için de kısa süreliğine ABD'ye gittiğini dile getirdi. Kendisinin İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı'nda (İHH) personel olarak çalıştığını belirten Karakaş, Time dergisiyle arkadaşları aracılığıyla iletişim kurduğunu belirtti. Karakaş konuyla ilgili şunları söyledi: "Bana söylenen başörtüsü nedeni ile üniversiteyi bırakmış kızlarla röportaj yapacaklarıydı. Röportajdan bir hafta sonra beni arayıp 'En uzun süre sizinle görüştük, o yüzden fotoğrafınızı çekmek istiyoruz' diye belirtildi. Ben kapak olacağını bilmiyordum." Başörtüsü mağdurlarını temsilen konuştuğunun altını çizen Karakaş, "Benimle yapılan röportajın farklı bir konu başlığı altında çıkması beni şaşırttı. Tam kalkarken ayaküstü, 'Seçimler yaklaşıyor, ne düşünüyorsunuz' diye sormaları üzerine yapılan bir konuşmaya yer verilmiş" diye konuştu.