Ayamama Deresi'nde yıkım başladı!

Ayamama Deresi'nde yıkım başladı!
Ayamama Deresi'nde yıkım başladı!
İstanbul Büyükşehir Belediyesinin aldığı karar doğrultusunda Ayamama Deresi yatağına yapılan binaların yıkımına başlandı.Yıkım sırasında zaman zaman gergin anlar yaşandıİstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ayamama Deresinin iki yakası boyunca duvar işgalleri dahil 108 imara aykırı yapıların yıkımına bugün başladı.

KARGO ŞİRKETİNİN BİR BÖLÜMÜ YIKILDI

Sabah saatlerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri İkitelli'ye geldi. İlk olarak bir otele gelen ekiplerin otelin duvarı kendisinin yıktığını tespit etmesi üzerine bir kargo şirketine geçti. Ekipler, bir kargo şirketinin yıkım kararı çıkarılan bölümünü yıktı.Yaklaşık yarım saat süren yıkım sonrasında ekipler Dereboyu Caddesi Arzu Sokak'ta bir binaya geçti. Binanın 1.5 metrelik bölümünü yıkan ekipler bina sahibinin ve mahalle sakinlerinin tepkileri ile karşılaştı.

BİNA SAHİBİNİN İSYANI...

Yıkım kararına tepki gösteren bina sahibi Zekeriya Kamacı,"Benim burada 3 ailem var. Her ailede 4 kişi okuyor burada. Ne yaparım ben bunları. Millet komple devletin yerine geçiyordu yıkmıyorlar, benim 1.5 metre geçmişliğim var bunun için yıkıyorlar. Böyle adelet var mı ya...Ben zaten perişanım" diye konuştu.

ÇEVREDEKİ VATANDAŞLARDAN YIKIMA TEPKİ...

Bina sahibi Kamacı uzun süre zabıtalara direndi. Zabıtalarla tartışan bina sahibi Kamacı, sadece binanın bahçe duvarının yıkılmasını istedi ancak zabıta ekipleri binanın ön cephesinin de bir bölümünü yıktı. Evin içindeki eşyalar görevliler ve evsahipleri tarafından dışarı çıkarıldı.Tahliye işlemi sırasında çevrede toplanan vatandaşlarda yıkıma tepki gösterdi.

BAZI İŞYERLERİ KENDİ İMKANLARI İLE YIKIMI GERÇEKLEŞTİRİYOR

Ayamama Deresinin iki yakası boyunca yıkım kararı çıkan bazı işyerlerinin kendi imkanları ile yıkımı gerçekleştirdikleri görüldü.Kendi imkanları ile yıkımı gerçekleştiren fabrikanın yetkilisi,"Biz yıkıma 1.5 hafta önce başladık.Yapılan yeni İmar planında burası yeşil alan.Burası yeşil alansa sınırlarımızı doğru yere çekeceğiz. Belediye geçen hafta tebligat yaptı.Biz zaten denilen kısmı boşaltmıştık." diye konuştu. Öte yandan yıkılan yapıların ardında çevrede kalan eşyaların bazı vatandaşlar tarafından toplandığı gözlendi.


Ayamama deresi yatağında bugün başlayan yıkımlarla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada şöyle denildi: "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ekipleri Ayamama Deresi iyileştirme çalışmaları kapsamında kaçak, işgalli, yeşil alan tecavüzü tespit çalışmaları tamamlamıştı. İmar Müdürlüğü, Harita Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü'nün yaptığı çalışmalar da 108 imara aykırı yapı tespit edilmişti. Kaçak yapıların yıkılmasıyla ilgili tebligatlar geçtiğimiz hafta zabıta ekipleri tarafından yapılmıştı.
Bazı firma yetkilileri tebligatlara uyarak Cuma (bugün) kaçak ve imara aykırı yerleri kendi ekipleri tarafından yıktı. Büyükşehir Zabıta yıkım ekipleri iş makinesi ve personel takviyesi yaparak yıkımlara iştirak etti. İşyeri sahipleri tarafından yıkılmayan kaçak ve imara aykırı yapılar ise Büyükşehir Ekipleri tarafından yıkıldı. Bugün yapılan çalışmalarda; 14 iş yerine ait 37 işgalli yapı yıkımı sorumlular ve zabıta ekipleri tarafından yıkıldı. 9 işyerine ait 38 işgalli yapı yıkımları devam ediyor. (Saat: 15.00 itibari ile. Bugün bitirilmesi planlanıyor) Toplam 23 iş yerine ait kaçak 75 yapı gün sonu itibari ile yıkılmış olacak. Aynı bölgede 11 işyerine ait 33 kaçak yapının yakılması ise önümüzdeki hafta içinde yapılacak. Bu yapılardan bazılarını işyeri sorumlular, kendileri yıkıyorlar. Yıkılmayanlar Büyükşehir Belediye Zabıtası ekipleri tarafından yıkılacak. Bazı iş yerleri hafta sonu kendilerinin yıkımları yapacaklarını belittiler. Yapılan çalışmalar değerlendirildikten sonra yıkımlar önümüzdeki hafta devam edecek.