'Ayamama yıkımı' için ilk tebligatlar

'Ayamama yıkımı' için ilk tebligatlar
'Ayamama yıkımı' için ilk tebligatlar

İstanbul?daki sel felaketinde 32 kişi yaşamını yitirmişti. Pek çok kişi Ayamama Deresi?nin yanındaki Basın Ekspres Caddesi ve çevresinde can vermişti. Şimdi Ayamama önünde set oluşturan binalar yıkılacak.

İstanbul'da sel felaketi yaşanan Ayamama Deresi'ndeki yapılaşmayla ilgili raporda 108 imara aykırı yapı belirlendi. Binaların yıkımı için tebligatlar gönderilmeye başlandı

İSTANBUL- Yaşanan sel felaketinin  ardından çalışma başlatan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin hazırladığı rapor tamamlandı. 42 kilometre uzunluğundaki Ayamama Deresi çevresinde 108 kaçak yapı tespit edildi. Kaçak yapıların yıkılması için tebligatlar yollanmaya başlandı.
İmar Müdürlüğü, Harita Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü’nün yaptığı çalışmalarda tespit edilen 108 imara aykırı yapının verilen süre zarfında ilgililer tarafından yıkılması isteniyor. Yıkılmayan yapılar yasal sürenin dolmasından sonra Büyükşehir Belediye ekipleri tarafından yıkılacak.
 Yapılaşmanın yüzde 61’i TEM (E-6) Oto Yolu ile E-5 Karayolu arasında, yüzde 39’u ise TEM (E-6)’in kuzeyinde yer alıyor. İmara aykırı yapılaşmanın en çok olduğu ilçe 44 yapıyla Küçükçekmece, onu 42 yapıyla Başakşehir, 13 yapı ile de Bağcılar ilçesi izliyor.

İlk dört tebligat
İlk dört tebligat Holiday Inn Oteli, Yurtiçi Kargo, Kargo Türk ve Intergum şirketlerine yapıldı.
Holiday Inn Oteli’nin selden sonra çektiği duvar yıkılacak. Yıkımı istenen diğer binaların hangar olarak kullanılan kısımları Ayamama Deresi yatağında bulunuyor. Bu hangarların yıkımı içinde tebligat yapıldı.
Tebligat yollanacak binalar arasında şimdi İş Bankası olarak kullanılan Sabah Gazetesi’nin eski binası da bulunuyor. Bu bina dereye çok yakın olduğu için tamamının yıkılması ihtimali var.  

İş Bankası binası da var
İstanbul Büyükşehir Belediyesi  Basın danışmanı Ahmet Faruk Yanardağ, tebligat yapılacak binalar arasında İş Bankası binası olduğunu belirterek, “İlk tespitler yapıldı. Ancak ekipler yeniden gidecek, tespitler yapılıp tebligat yapılacak. Tebligat sonucunda binanın ne kadarı yıkılacak belli olacak. Sonuçta dere resmen o binanın içinden geçiyor” dedi. (Radikal) 


    ETİKETLER:

    Bağcılar