Ayamama'yı ıslah kepçe darbeleriyle başladı

Ayamama'yı ıslah kepçe darbeleriyle başladı
Ayamama'yı ıslah kepçe darbeleriyle başladı

Yıkım ekiplerinin çalışmalarında bazı binalar tamamen yıkılırken bazılarının duvar gibi uzantıları yerle bir edildi. Bazı şirketler belediyeden önce davranıp kaçak yapılarını kendileri yıktı. FOTOĞRAF: FATİH TEKCAN / AA

32 kişinin öldüğü sel felaketinin göbeğindeki Ayamama Deresi, dün yatağındaki kaçak yapılardan kurtulmaya başladı. Bölgede tespit edilen 108 kaçak yapıdan 75'i yıkıldı, 33'ü haftaya kaldı. Sırada ıslah var

Kaçakların işgal türü
Kısmen işgalli: 54  
Tamamen işgalli: 25  
Tamamen yeşil alana işgalli: 15 
Kısmen yeşil alana işgalli: 3
Duvar işgalleri: 11


İSTANBUL - İstanbul dün yine yoğun yağışın etkisine girerken, eylül ayında taşarak çevresindeki binalar ile otoyolları göle çeviren  Ayamama Deresi çevresindeki kaçak yapıların yıkımına başlandı. 23 işyerine ait işgal alanında bulunan kaçak 75 yapı dün yıkıldı. Aynı bölgede 11 işyerine ait 33 kaçak yapı ise önümüzdeki hafta yıkılacak.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, eylül ayındaki 32 ölümlü sel felaketinin boyutlarının büyümesine yol açan Ayamama Deresi iyileştirme, kaçak, işgali, yeşil alan tecavüzü tespit çalışmalarını geçen ay tamamlamıştı. Derenin iki yakası boyunca duvar işgalleri dahil 108 imara aykırı yapı görülmüştü. Kaçakların 44’ü Küçükçekmece, 42’si Başakşehir, 13’ü Bağcılar , dokuzu Bahçelievler ilçesi sınırlarındaydı.
Yıkım için dün düğmeye basıldı. Ekipler dün sabah önce Ayamama Deresi kenarındaki istinat duvarının yıkımı için Holiday Inn Oteli’ne gitti.  Ancak bu duvarın otel sahiplerince yıkıldığı görülünce yan taraftaki Botel Bobin Tel Kablo Sanayi ve Ticaret’e gidildi. Buradaki görevliler ise yataktaki kaçak yapıları bir hafta içinde kendilerinin yıkacağını söyledi.  Ekipler daha sonra Yurt İçi Kargo’ya ait alana geçerek dere yatağındaki yapıları iş makineleriyle yıktı.
Dereboyu Caddesi Arzu Sokak’ta bir binanın bir buçuk metrelik bölümü yıkılırken ise bina sahibi Zekeriya Kamacı, “Benim burada üç ailem var. Her ailede dört kişi var” diyerek uzun süre zabıtalara direndi. Zabıtalarla tartışan Kamacı, sadece binanın bahçe duvarının yıkılmasını istedi ancak ekipler binanın ön cephesinin de bir kısmını yıktı. 
Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Mustafa Tahmaz, dere yatağında oldukları tespit edilen kaçak yapılarla ilgili önceden uyarıların yapıldığını belirterek, çok sayıda işyerinin kendilerine ait kaçak yapıları yıktıklarını söyledi.  Tahmaz, Hazine arazisi üzerine yapılan 34 işyerine ait 108 yapının yıkımının bir haftada tamamlanacağını söyledi. Tahmaz’ın verdiği bilgiye göre, daha sonra bu alanlarla ilgili  ıslah çalışmalarına geçilecek.
Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise dün gazetecilerin sorularını şöyle yanıtladı:
“Zannediyorum ki bir hafta 10 gün bu çalışmalar devam eder. Ayamama bu sel baskınlarında ön plana çıkan bir alan oldu ama biz bütün derelerde bu çalışmaları başlattık. Adım adım devam ediyoruz. Ayamama’nın içinde taşkın alanlarını da dikkate alacak bir proje çalışmamız var. Artık bu kentte yasalara saygılı olmak zorundayız. Vatandaşı da fazla mağdur etmeden, konut vermek gerekiyorsa taşkından etkilenebilecek noktaları kastediyorum düzenlemelere gireceğiz. Çünkü hayatını kaybedecek vatandaşlarımızı, mal ve can kayıplarına sebebiyet verebilecek noktalarda yönetim olarak müdahale etmeliyiz.” (Radikal)


    ETİKETLER:

    Kadir Topbaş

    ,

    Bağcılar