Ayarsız uzun far artık 'ağır kusur' sayılmayacak

ANKARA - Yeni muayene istasyonlarında araçlarını muayene ettiren sürücülerin en çok karşılaştıkları ve istasyondan eli boş dönmek zorunda kaldıkları ‘ayarsız uzun far’ sorunu, artık ‘ağır kusur’ sayılmayacak. Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü, motorlu araçlarda kısa farlardan sonra ayarsız uzun farları da ‘ağır kusur’ olmaktan çıkardı.
Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nesip Kemaloğlu, “Araçlardaki ağır kusurların yüzde 55-60’ını uzun farlarla ilgili kusurlar oluşturuyordu. Bu konuyu tekrar gözden geçirdik ve trafik güvenliği açısından uzun farlardaki kusurların çok olumsuz bir etki yarattığını düşünmediğimiz için hafif kusur kapsamına aldık. Uygulamadaki kusur niteliklerini gelecek yıl tekrar değerlendirerek kusur gruplarında yeni bir düzenleme yapmayı düşünüyoruz. Eskiden araç muayeneleri ruhsat üzerinden sadece gözle yapılıyordu. Şu anda sistemde her noktanın kontrol edildiği bir araç muayenesi söz konusu.”
Araç Muayenesi ve Fren Testleri konusunda akredite FRENTEKNİK Şirket Müdürü Alpay Lök ise “kararı doğru bulmadıklarını” söyledi. Lök, “Bu, farların serviste kontrolü gereğini ortadan kaldırmıştır. Farı ayarsız araçlar trafikte eskiden olduğu gibi tehlikeli olmaya devam edecek” dedi. (Radikal, aa)