Ayaş Tüneli'nde ışık göründü!

Ayaş Tüneli'nde ışık göründü!
Ayaş Tüneli'nde ışık göründü!
1943 yılından beri gündemde olan Ayaş Tüneli için ışık göründü. 22 hükümet, 29 bakan deviren 10 kilometrelik tünel bu kez bitirilecek!

Yapımı yılan hikâyesine dönen Ayaş Tüneli için umut belirdi. Ankara ’nın turistik Beypazarı ilçesinin Belediye Başkanı M. Cengiz Özalp, demiryolu ağının Ankara-Beypazarı bağlantısı için TCDD’nin yeni proje hazırlayıp uygulamaya koyduğunu açıkladı. Beypazarı’nda bir istasyon bulunacağını belirten Özalp, çevreyolu projesi ile birlikte ilçe turizminin canlılık kazanacağını söyledi.
Bir türlü bitmeyen Ankara Sincan-Arifiye Tren Yolu ve 10 kilometrelik Ayaş Tüneli’nin etüt çalışmaları 1943 yılında başlamıştı. 1976 yılında ilk harcı konan Ankara- İstanbul arasındaki Arifiye Sincan Demiryolu projesi 22 hükümet ve 29 ulaştırma bakanı eskitti. Çalışmalarda 700 milyar TL harcandı.

ÇED süreci başladı
Tünel için Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yeni bir proje başlatıldı. Sincan-Çayırhan-İstanbul Demiryolu Projesi Ankara-Kocaeli kesiminin yapılması planlanan çalışmalar kapsamında söz konusu proje için çevresel etki değerlendirilmesi (ÇED) süreci başladı.
Beypazarı Belediye Başkanı Özalp, “Böylelikle yaklaşık 30 senedir sürüncemede kalan Beypazarı-İstanbul Demiryolu nihayet gerçek olacak. Daha kısa ve güvenli bir şekilde insanlarımız Ankara-İstanbul arasında bu demiryolunda ulaşımı sağlayacaklar. Beypazarı’nda bir istasyon bulunacak, ilçe turizmine, ekonomik ve sosyal açıdan elbette büyük bir katkısı olacak. Çevreyolu projesi de ulaşımda büyük bir rahatlık sağlayacak” dedi.