Ayasofya'da 16 yıllık iskele gidiyor!

Ayasofya'da 16 yıllık iskele gidiyor!
Ayasofya'da 16 yıllık iskele gidiyor!

Ayasofya Müzesi?nin adeta ayrılmaz bir parçası haline gelen inşaat iskelesi, İstanbul?daki 2010 yılı hazırlıkları sayesinde nihayet gidiyor. FOTOĞRAF: SALİH ZEKİ FAZLIOGLU / AA

İSTANBUL - İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, Ayasofya Müzesi’nde restorasyon çalışması başlatılıyor. Çalışma kapsamında, müzenin ana kubbesinin görüntüsünü kapatan 55 metre yüksekliğindeki 16 yıllık inşaat iskelesi de kaldırılmış olacak.
Ayasofya Müzesi’nde yapılan bilgilendirme toplantısında Kültür ve Turizm Bakanı, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Koordinasyon Kurulu Üyesi Ertuğrul Günay, “2010’da İstanbul’a gelecek milyonlarca ziyaretçi, bu muhteşem yapıyı yenilenmiş olarak görebilecek” diye konuştu. 
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Nuri M. Çolakoğlu ise 1.5 milyon lira bedelle ele alınan ilk aşama çalışmalarının ajans bünyesindeki uzmanların koordinasyonuyla yürütüldüğünü söyledi. Ana kubbenin restorasyonunu takiben, bahçenin açıkhava müzesi olarak düzenlenmesi, I. Mahmut kütüphanesinin onarımı da gerçekleştirilecek. 

AKM 2009 sonuna hazır
Çolakoğlu, “Öylece duruyor” denilen AKM’de de yenilemeyle ilgili  ihalenin 15 Şubat’a kadar biteceğini, hedefin 2009 bitmeden binayı teslim etmek olduğunu söyledi. (Radikal)