Ayasofya'dan dersler

ABD'nin Princeton Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ahmet S. Çakmak, Ayasofya'nın Richter ölçeğine göre 7.5 büyüklüğündeki bir depremden dahi zarar görmeyeceğini söyledi.

NEW YORK - ABD'nin Princeton Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ahmet S. Çakmak, Ayasofya'nın Richter ölçeğine göre 7.5 büyüklüğündeki bir depremden dahi zarar görmeyeceğini söyledi.
Deprem mühendisliği uzmanı Çakmak, Türk-Amerikan Mimarlar, Mühendisler ve Bilim Adamları Derneği'nin düzenlediği 'Depremler ve Türkiye'deki Tarihi Yerlerin Korunması' başlıklı konferansa katıldı. Çakmak, milattan sonra 532-537 tarihleri arasında inşa edilen Ayasofya'nın, dönemi için büyük bir mimarlık, mühendislik ve tasarım devrimi anlamına geldiğini söyledi. Ayasofya'nın inşasında 'denize atsan yüzer' denilen hafif tuğlalar ve
özel bir harcın kullanıldığını anlatan Çakmak, yapının her biri 31 metre genişliğinde olan kemerleri sayesinde de son derece sağlam olduğunu vurguladı. Ayasofya'yı inşa eden Bizanslı mimarların İstanbul'un deprem gerçeğini de yakından bildiklerini ifade eden Çakmak, 7.5 büyüklüğündeki bir depremin dahi bu yapıya zarar veremeyeceğini savundu. Çakmak, "Bana 10 milyon dolar verseler bunu Ayasofya'nın depreme karşı güçlendirilmesine değil, mozaiklere zarar veren neme karşı kullanırdım" dedi.
Tarihi verilerin İzmit civarında büyük bir depremden sonra İstanbul yakınlarında da büyük bir deprem meydana geldiğini gösterdiğini ve bunun her 100-150 yılda bir tekrarlandığını kaydeden Prof. Çakmak, bütün dikkatler Ayasofya'ya yönelmiş olsa da Süleymaniye Camii'nin depreme karşı çok daha dayanıksız olduğuna dikkat çekti.