Ayasofya'nın gizli tünelleri keşfedildi

Ayasofya'nın gizli tünelleri keşfedildi
Ayasofya'nın gizli tünelleri keşfedildi
Ayasofya'nın gizli tünellerini 15 yıl boyunca araştıran ekip, belgeseli tamamladı. Efsane tünellerin fotoğrafları da sergilenmeye başlandı.

İSTANBUL - Dünyanın en eski yapılarından biri olan Ayasofya’nın altındaki tünellerde 15 yıl boyunca inceleme yapan yönetmen Göksel Gülensu ve ekibinin çektiği ’Ayasofya’nın Derinliklerinde’ adlı belgeselin fotoğrafları sergilendi. Beyoğlu ’ndaki bir kafede açılan sergide, Ayasofya’nın altındaki tüneller, kuyular ve dehlizlerdeki belgesel çalışmalarıyla ilgili çekilmiş 23 fotoğraf bulunuyor.
Yaklaşık 1500 yıl önce inşa edilen Ayasofya ile ilgili efsanelerden yola çıktıklarını belirten yönetmen Göksel Gülensu, “Ayasofya’nın altındaki maceramızda, 488 metre tüneli ölçümledik. Görüntüledik. İki tane de odaya ulaştık. Bunlar Roma ve Bizans döneminde kullanılan mezar odaları. 2014 yılı başında belgesel sinema olarak seyirciyle buluşacak” diye konuştu.

Mezar odaları bulundu
Senarist Kutsi Akıllı Ayasofya’nın şimdiye kadar girilmemiş tünel, kuyu ve dehlizlerine girdiklerini belirtti: “Teknik açıdan çok zorlandık. Hiç bilinmeyen yerlere dalıyorsunuz. Neyle karşılaşacağınızı bilmiyorsunuz. Yılda üstünde 4-5 milyon insanın gezdiği ve altı hiç kimse tarafından bilinmeyen bir mekândan bahsediyoruz. Ayasofya’nın üst tarafıyla ilgili efsaneler kadar altı hakkında da efsaneler var. Kınalı Ada’ya kadar uzanan tüneller, İstanbul’un altını dolaşan tüneller, altında kalyonun gezebileceği geniş bir sarnıç olduğu, oradaki kuyulara kuşatma sırasında atılan mücevherler, kripto odası, gizli yazışmaların yapıldığı odalar... Bir zamanlar Ayasofya bugünkü Vatikan’ın olduğu konumdaydı. Bütün gizli yazışmalar oradan yapılırdı. Bir sürü efsanenin gerçek olup olmadığını bulduk. Bunun yanında cevaplanması gereken sorular da bulduk. En önemlisi Ayasofya’nın altında herhangi birinin gömülü olup almadığı konusunda herhangi bir bilgi yoktu. Biz orada mezarlar bulduk.” ‘Ayasofya’nın Derinliklerinde’ adlı belgesel mayıs ayında belgesel olarak yurtdışında gösterime girecek.