Aydın Doğan Kent Ödülleri

Aydın Doğan Kent Mimarisi Kent Dokusu Ödülü iki uygulamaya verildi: İzmir'de, Konak Meydanı düzenlemesi ve Kastamonu'da tarihi kent dokusunu iyileştirme projesi. Ödüller 18 Nisan'da verilecek.

İSTANBUL - Aydın Doğan 'Kent Mimarisi Kent Dokusu Ödülü'nü, İzmir Konak Meydanı düzenlemesi ve Kastamonu tarihi kent dokusu iyileştirme projeleri aldı. Bu yıl dokuzuncu kez dağıtılan ödüllerin yeni sahipleri, Doğan Hızlan başkanlığında Burhan Doğançay, Oktay Ekinci, Dr. Doğan Hasol, Faruk Malhan, Doç. Dr. Süha Özkan, Prof. Dr. Haluk Pamir, Prof. Dr. Metin Sözen, Murat Tabanlıoğlu, İstemihan Talay ve Prof. Dr. İlhan Tekeli'den oluşan Seçiciler Kurulu tarafından belirlendi. 34 proje ve uygulamayı değerlendiren Seçiçi Kurul, Mimar Ersen Gürsel'in 'İzmir Konak Meydanı ve Çevre Düzenleme Projesi' ile 'Kastamonu Tarihi Kent Dokusu İyileştirme Çalışmaları Projesi'ni, ödüle değer buldu. Raporda, İzmir Konak Meydanı ve Çevresi Düzenleme Projesi'nin, meydanın yıllar süren bir kararsızlıktan sonra mevcut kent dokusu ve gereksinimine uyumlu biçimde yeniden kentsel yaşama kavuşturulması nedeniyle ödüle layık gördüğünü açıkladı. Ayrıca halkın meydanı yoğun olarak kullandığı vurgulandı.
Tarihle yeniden buluşma
Raporda Kastamonu Tarihi Kent Dokusu İyileştirme Projesi'nin de çok yönlü bir tarih ile yeniden buluşma süreci olduğu belirtilerek şöyle denildi: "Bu süreçte çok sayıda eski konak yapısının restore edilerek kentsel ve kamusal yaşama kazandırılmasının yanı sıra kentin yok olmakta olan diğer kültürel değerlerinin de canlandırılması ve ilk kez bir mimarın anısına (Kastamonu Hükümet Konağı'nın müellifi Vedat Tek) kültürel merkez oluşturulması ve bütün bunların da özel olarak kurulmuş valiliğe bağlı bir teknik büronun çalışmalarıyla kentteki diğer ilgili kurumlarla işbirliği içinde gerçekleştirilmesi" övüldü.
Ödüller, 18 Nisan'da İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde İzmir Konak Meydanı projesine katkıları nedeniyle merhum İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Priştina adına bir yakınına ve eski Kastamonu Valisi
Enis Yeter'e sunulacak.


    http://www.radikal.com.tr/7415547415540

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.